Pjäxor barn

Pjäxor barn
Sitter en plastskruv eller plastnit men hår svårt att se om det gjorde någon skillnad om man skruvade på den .
Tänkte att den håller i skaftet och nederdelen med ytterligare en plastdel. Ska undersöka lite noggrannare.
Hur som helst testade vi pjäxorna igen och nu kunde han flexa skaftet lite mer (innan jag justerade "skruven") av någon anledning. Han tyckte nu dessutom att Headpjäxan var skönast så det blir nog att testa den i helgen.

110 i flex låter hårt för ett barn men en tävlande junior klarar väl det. Men som sagt flexen är väldigt olika.
Mina Tecnica med 110 flex är lika hårda som Langes 130 flex.

zupermac sa:
@RWD, kolla på skaftets baksida om du kan hitta några skruvar på de olika modellerna. Skruvarna som håller ihop det undra skalet med det övre. Ofta är inte plasten så olika tjock på de här jr-modellerna men infästningen kan se annorlunda ut och det gör att pjäxan ”flexar” olika mycket. Som jag skrev tidigare om LANGE och deras 60-flex. Skruvarna fungerar mer som gångjärn och flexen kommer av trögheten mellan den undre delen av skon mot den övre (friktion).

Ny chansar jag lite med det är väl bra att kunna flexa både pjäxan och skidan lite, beroende på hur skicklig man är. Jag skulle nog hellre se att skidan flexas mer och pjäxan mindre, för tanken är väl att flexen ska komma tillbaka och skjuta ut en ur svängen?

Apropå barnpjäxor och flex: Jag har hittat stl. 23.5 med flex 110 men de kan väl knappast vara för små barn?
De är väl mer lämpliga för vuxna (vikt) med små fötter?
 
Pjäxor barn
Låt skruvarna sitta i, dom gör ingen jätteskillnad för flexet i praktiken. Flex skiljer mellan olika märken, men generellt ser man 100+ i U14 (12-13 år) hos starkare barn. Min dotter gick t ex till Lange RS 110 när hon var 13, sedan plugg ZA andra året i U16 (15 år) vilket är Lange 120-130, tror jag. För friåkning kör hon en RS 90. Det är så stor skillnad på race och hobbyåkning i fart och intensitet.
 
Pjäxor barn
RWD sa:
Sitter en plastskruv eller plastnit men hår svårt att se om det gjorde någon skillnad om man skruvade på den.
Tänkte att den håller i skaftet och nederdelen med ytterligare en plastdel. Ska undersöka lite noggrannare.

Hur som helst testade vi pjäxorna igen och nu kunde han flexa skaftet lite mer (innan jag justerade "skruven") av någon anledning. Han tyckte nu dessutom att Headpjäxan var skönast så det blir nog att testa den i helgen.
Tänkte mest om det satt en skruv i de som upplevdes hårdare och ingen alls (varken skruv eller nit) i den som upplevdes mjukare.

Det finns pjäxor som har en justerbar skruv där bak i skaftet men den jag har inte tittat på närmare. Har ingen aning hur den fungerar.
Jag har nu mer endast pjäxor med en eller flera fasta skruvar. Ju fler skruvar desto hårdare upplevs pjäxans flex att vara. Default i ungarnas pjäxor sitter en (LANGE 70).

Jag är fortfarande lite förvirrad när det gäller flex på barnens pjäxor (även vuxna) och när ett visst "flex" lämpar sig bäst noch vad man får ut av det.
 
Senast ändrad:
Pjäxor barn
Lange RS 70 ska ha två skruvar. Dom kan bytas mot plastpluggar för att mjuka upp, men det gör som sagt inte större skillnad. Och man ska ha alla fall en metallskruv i. Annars kan pjäxan tydligen kollapsa vid hård belastning (inget jag sett, men hört).
 
Senast ändrad:
Pjäxor barn
Det var bara en plastplugg som satt i Headpjäxan, men hittade en påse med skruv och mutterbricka till dem också, samma system som Lange då. Nu flexar skaftet så att hålen ”blundar” men max 3-4 mm. Måste bli rejält hårda med skruven i.

jarnebring sa:
Lange RS 70 ska ha två skruvar. Dom kan bytas mot plastpluggar för att mjuka upp, men det gör som sagt inte större skillnad. Och man ska ha alla fall en metallskruv i. Annars kan pjäxan tydligen kollapsa vid hård belastning (inget jag sett, men hört).
 
Pjäxor barn
Att kunna flytta tyngdpunkten genom att ändra underbenets vinkel mot skidan. Men samtidigt vill du ju föra över kraften till skidan så därför måste pjäxans flex anpassas efter åkarens vikt och benstyrka samt teknik.
Skulle jag säga utan att ha funderat på det allt för mycket. Finns säkert någon som sitter på en utförligare förklaring.
Känns som det skulle bli väldigt statisk åkning utan flex i pjäxan.


zupermac sa:
Vad är syftet med att kunna flexa pjäxan?
 
Senast ändrad:
Pjäxor barn
Det är en viss skillnad på de olika barnpjäxorna om vi ser på t ex LANGE 60 och 70. Med en inkörd (flex) 60 så blir den nästan som en gungstol och där får man nog inte ner så mycket i skidan/backen. Kan bli väldigt ostabil för åkare över 25kg, för att inte skriva helt kass.

På flex 70 och uppåt, går det lite tyngre (flex) och mer tryck kommer ner i skidan (den böjs).
Nu gissar jag bara men en doja med flex 110 för en 13-åring kan det inte hända så mycket och förmodligen går 90% av flexet/trycket ner i skidan. Kan nog vara bra vid race/hårt då kanttrycket är A&O men varför är det inte så bra vid friåkning?
Beror det på lös snö som inte kan hålla emot trycket? Eller behöver åkaren helt plötsligt komma ner mer i sin position för att få en stabilare åkning i mjukare snö?

@ jarnebring
Hur vet man att det blir rätt för en åkare och i olika förhållanden som råder?
 
Pjäxor barn
Hastigheterna ökar och skidorna som används (race) blir allt styvare när de blir äldre barn/ungdomar och redan i U14 och definitivt i U16 (14-15 år) är det stora krafter och därmed behövs kralligare pjäxor för att driva och böja skidorna och att stå emot.
Jag är inte pjäxexpert(pro) eller tränare (även om jag snappat upp och vet en del) men med ett för hårt flex kan inte åkaren komma fram ordentligt på skidorna/skapa tryck på brätten och åkningen blir odynamisk/statisk.
 
Senast ändrad:

Snödjup

Tillbaka
Topp