Jag antar att det handlar om rent "prylbögeri" a.k.a. pryl-porr vilket inte är fel, jag önskar att jag fortfarande hade råd...
Hur som helst ska man satsa på detaljer, alla andra har pjäxtorkare i form av klossar, då måste prylbögen satsa på en fläkt eller inbyggda sulor som torkar pjäxor på kvällarna och värmer frusna tår på dagarna, detta finns på de flesta sportaffärer, det kostar bara lite mer.
Vidare kan man satsa på kvantitet, alla andra har ETT par skidahandskar, prylbögen har ett par för pisten, ett par för pudret, ett par för varma vårdagar och turer.
K2:s 6-speed stavar i kolfiber med handtag i skinn är en annan über-pryl, fanns på bl.a. alpingaraget förra säsongen.
Racebindningar istället för vanliga svensson-dito i plast är en detalj som nästan ingen lägger märke till men som kan vara både bra och tufft. Finns att köpa... eh... begagnat på freeride.nu eller någon skidklubbs hemsida? Annars går det ju att specialbeställa på första, bästa sportaffär om pengar inte är något problem.
Skidfodral, pjäxbag och andra väskor som matchar skidorna gör att man ser sådär överdrivet "kitad" ut, teamrider liksom... coolt eller inte? -döm själv.
Smith hade/har goggles med elektrisk fläkt för att förhindra imma på linsen, hög prylfaktor! finns att köpa... -fråga smith!
Cat-trax (?), är som gummisulor som man sätter på pjäxorna när man promenerar, detta för att sulorna inte ska bli utslitna. kostar ett par hundralappar hos närmsta välsorterade skidbutik.
Jacka från Burton eller Nike ACG med inbyggd Ipod-fjärr på ärmen, finns... -fråga dom.
"Think big, -BRAMSERUD ADVERTISING!"