Skador / Rehab

Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Pstar

Ny medlem
Skador / Rehab
Tjena,
Jag har råkat hoppa av mitt korsband i knäet när jag skulle damma av
ett oldschool trick i bräcke parken, Åre.
Nu är min fråga om det är någon som har erfarenhet från en liknande skada, har fått höra av läkaren att jag om jag har tur kan stå på skidor om ett år och då mycket lungt.
Man undrar ju lite om det är möjligt att börja hoppa och grejja igen. För även om man är rätt kass så är det ju roligt. Skulle vara roligt att höra era åsikter.

Mvh // Patrik
 
Skador / Rehab
Har precis opererat mitt knä bl.a. för korsbandet, men även minisk , ledband och brosk var skadat. Stog ut några månader på skidor efter skadan utan operation men som följd skadades allt annat bl.a. brosket vilket man inte kan göra något åt. Mitt eget fel att jag åkt även om jag haft ont. Kommer nu för all framtid känna av det i alla fall. Ska helst inte åka mycket skidor mer men snowboard går bra....

Tips är att operera direkt eller i alla fall börja med sjukgymnastik, det har du igen sen!! Rehabiliteringen är lång o induvidiell men räkna med 8-9 månader... Hade jag gjort detta direkt hade jag kanske fått åka mer skidor i framtiden....

Lycka till!
 
Skador / Rehab
Karin fan va sorgligt man blir ju alldeles ledsen i ögat :(...
lycka till
 
Skador / Rehab
Har inga trasiga korsband men har varit knäskadad i ca 9 mån- 1år :( Det är tråkigt för att man inte kan röra sig så mycket men man får hitta på andra roliga saker som typ go-kart och annat. Men jag har lärt mig att det är aldrig bra att bara sitta inne och såsa sig framför tv:n för då blir bara musklerna korta och då gör det ont på andra ställen när man väl börgar röra på sig. Så sitt inte inne rör på dig och kolla upp om du ska köra sjukgymnastik med någon läkare. Om du bor runt Göteborgs området så tycker jag att du ska höra av dig till Gothenburg Medical Center. Dom är Specialister på leder och knän och armbågar. Det är gratis upp till 18 år och det går svin fort att bli undersökt om man gämmför med andra sjukhus (det tar ca 20-30 min på GMC)

Hoppas att det läker fort för hoppa vill alla!

MVH ViktorAsander
 
Skador / Rehab
Har sabbat korsband jag med, dock inte avslitet eller något sådant, lite lätt sträkt bara.

Min sjukgymnast sade att det skulle ta ca 36 månader innan jag hade tillbaka samma styrka som innan skadan (Vilket jag dock tar med en nypa salt)

Jag gjorde detta i januari, efter 3 månader stog jag på brädan igen och då var det inga problem, tills jag överroterade en 360 :) Hade ont en dag, sen gick det att ta sig ner igen.

Du skall absolut träna! Stillasittande blir det bara sämmre, du tappar rörlighet (som om du har otur kan bli kronisk) och du blir bra mycket bättre. Löpa kanske inte är en så bra ide`, men cykla är bra, och gym också. Stretcha också varje dag, men jag antar att du vet detta, då du bör ha varit hos någon läkare som sagt detta.

Tjipp.
 
Skador / Rehab
Hej!
Pajjade mitt knä förut för 2 år sedan. Det som gick sönder var nästan allt som kan tänkas:
Båda ledbanden, en muskel som heter popleteus, halva korsbandet fram, minisken.

Jag skadade mig på sportlovet, åkte skidor igen i augusti. Idag känner jag inte av det alls! Alltså med en riktigt bra rehabilitering så kan du åka skidor ganska snabbt igen. Var bara målmedveten!

// Jens Håkansta
 
Skador / Rehab
Börja med att gå till en läkare med inriktning mot idrottsmedicin och idrottsskador och som har mycket erfarenhet av knäskador. Jag har själv väldigt dåliga erfarenheter från landstingets ortopedmottagningar, så jag råder dig till, om möjlighet finns, att uppsöka ett privat alternativ.

Om ingrepp planeras se till att bli remmiterad till en specialistklinik. St:Görans artroklinik "Artro Clininc" http://www.tipskliniken.com/ skall vara riktigt bra.

Det är väldigt viktigt att Du läser mycket själv om skadan och dess behandling/rehabilitering dels så att Du hela tiden kan fråga och diskutera med läkaren/sjukgymnasten runt den behandling/rehabilitering som Du erbjuds, dels, och viktigare ändå, att Du kan fråga och diskutera runt den behandling/rehabilitering Du INTE erbjuds.

/Mange
 
Skador / Rehab
Kom igång med sjukgymnastik pronto efter operation. Räkna med att det tar tid och stressa inte sönder dig. Jag har själv hållt på med rehab i över två år för ett söndertrasat muskelfäste i knät men är sen den här säsongen tillbaka på banan ordenligt!

Förr förra året var ju inte roligast, men jag fick iallfall åka!

Det finns massor av bra styrketräningsövningar man kan köra efter att man fått in grundstyrkan i benet.

idrottsläkare samt kiropraktor med idrotssvana, sjukgymnast och personlig tränare har hjälpt mig tillbaka... Kostar som fan, men det tar jag gärna för att få hålla på med det jag älskar!

Och ja, det är trist, det gör ont och jag lider med alla som går igenom skiten!!!
 
Skador / Rehab
Jag drog av korsbandet i feb 2001 o opererade mig 3 mån senare i slutet på maj 2001.
jag åkte rdean efter 6 mån, men hade lite problem med svullnader under vinter o sommaren 2002.Åkte 2 mån på Nya Zeeland aug till okt 2002 och då funkade det bra.
Har åkt en hel del i S denna vinter samt kört några tävlingar i slopestyle, big air, snowboardcross o rails och det har fungerat riktigt bra med tanke på att jag har opererat mig. Det har stärkt mig psykiskt väldigt mkt.
Under en period tyckte jag att det var tråkigt att åka efter operationen antagligen pga att jag inte kunde åka som jag ville. men nu efteråt inser jag hur jävla värt det varit att kämpa för det man älskar att göra. Nu åker jag till och med bättre än förut på vissa områden.
Vad jag vill säga är att knät blir inte som förr, men du kan ändå bli en bättre åkare och fungera normalt. Se till att få tag på en riktigt bra läkare. Problemet är väntetiden för op. Jag har en specialförsäkring därför gick det fort, men jag vet att det går att "tricksa" in sig tidigare om man verkligen vill. Ring "varje" dag o fråga om återbud.
Det viktigaste att komma ihåg är dock att nyckeln till rehabiliteringen är målmedvetenhet samt att du måste våga tro på att knät verkligen håller för belastningar igen.

Jag var ganska knäckt, men min läkare (Sten Björnum) på Göteborgs medical center gav mig grymt förtroende om jag bara var målmedveten. har nog aldrig tackat han för det.

Se till att operera så fort som möjligt. Rehab-tiden är inte så plågsam som man tror.

Lycka till!
 
Skador / Rehab
Är det skidåkning på högre nivå än "semesteråkning" man har tänkt ägna sig åt i framtiden är operation absolut att rekommendera. Utan korsband riskerar man att lättare skada andra knädelar i framtiden. I mitt fall kändes det så instabilt att jag inte hade några som helst planer att stå på skidor utan operation.

Jag fick mitt korsband rekonstruerat i november och börjar se slutet på rehabiliteringen, det känns bra nu och kommer förhoppningsvis kännas ännu bättre till vintern. Jag har missat den här säsongen men det är ett lågt pris att betala om man ser framåt.

Operationen genomfördes på ArtroClinic, ett ställe jag ger fem goggles utav fem möjliga.

Lycka till!
 
Skador / Rehab
Pajade knät 1 maj helgen, var inne på ArtroClinics hemsida, 32 veckor står det knäoperationer. Verkar lovande:) Phuuu.
 
Skador / Rehab
tjena Patrik. Har åkt på samma skada som dig år 2001, nu har jag precis avklarat min 2a säsong. Jag opererade mitt korsband o efter ca 6 månader är du 95% återställd. Jag kör dock alltid med ett kratigt knäskydd, det rekomenderar jag dig även att göra, du blir aldrig 100% igen, surt som F-n, men du kommer kunna åka ca 9 månade efter operation med skydd. Lycka till! / Christian
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Tillbaka
Topp