hellbergarn sa:
"Inga problem" är precis vad det inte kommer att vara. Kommer fungera "utan problem". Ibland är dock folk inte realister. På detta forum verkar det som att den som lyckas köra bredast lagg i pist eller hård snö vinner. Borde vi istället inte försöka hitta dom optimala laggen för hennes område där hon kör. Ser allt för ofta tjejer som sladdar runt i pisten på lagg som dom knappt får på kan när det är hårt.
Har en god vän i Åre som är 160 och väger 57 kg och hon kör den som alldags skida i Åre. Inga problem som sagt.
hellbergarn sa:
Ni "grabbar" verkar ha det lite svårt att sätta er in i tjejernas situation

Med 90kg och 190cm är det inte svårt att få något att carva så länge det har en stålkant.
Då TS skriver att hon har god teknik så är det inga problem alls med den skidan då det är en skida som är anpassad efter tjejer och är en allmountain skida.
hellbergarn sa:
Nu verkar det ju som att du/hon ska vara mkt i alperna och då finns det ingen anledning att spara på midjan.
Och som sagt jag skrev detta inlägg du citerar efter hon hade skrivit att hon skulle till Alperna. Och hon har ju fortfarande pistskidan i sin ägo.
Men du har säkert rätt då du verkar veta hur alla tjejer åker och vad dom vill ha