Skidor till 12-årig tjej

  • Trådstartare Trådstartare RWD
  • Start datum Start datum

RWD

Aktiv medlem
Skidor till 12-årig tjej
Hej,
Har länge varit inne på att köpa ett par Mantra jr till min 12-åriga dotter.
Har även fått rekommendationer här tidigare att det är en bra skida till det mesta.
Dock gillar hon ju att åka lite i parken och tänkte att då vore det ju bra med lite spann men hon gillar även att åka utanför pisten, både skog och lössnö.
Men det blir ju en del pist också.
Hittade ett par Völkl Pyra dammodell 2015 års modell till kraftigt reducerat pris som låter ganska bra på pappret. Tip och tail rocker på dem. Vikt 1500g i 163cm, 85mm i midjan och c:a 15m radie.
Hon är inte särskilt stor för sin ålder 145cm nu och 36kg men tränar 5ggr i veckan c:a 9-10 timmar konståkning (varav 2timmar ren fysträning) så hon har bra benstyrka.
Tror ni 147cm skulle bli för långt för henne, tänkte först och främst till nästa säsong men kanske att hon får känna på dem i slutet av denna säsong.
I de beskrivningar jag hittar ska den ju vara en ganska mjuk skida för yngre damer som skall ha sin första vuxenskida.
Hon har åkt skidor c:a 2 veckor om året sen hon var 3-4 år och tar sig ner i alla backar utan problem. Åkte på 125cm med 75mm midja förra året och de kändes då absolut inte för långa och ser lite korta ut nu i år. Men 147cm känns kanske som ett lte stort steg? Vad tror experterna?
Är Mantra jr bättre, även i samma längd?
 
Senast ändrad:
Skidor till 12-årig tjej
Köp Pyran
Barn är inte så kinkiga, blir fort väldigt problematiserat från oss vuxna, vadå ser för långt ut?
Viktigast är att dom har roligt och inte har skitskidor i plast.
Köpte av okunskap junior tävlingsskidorna till sonen för tio år sedan. Men oj vad han utvecklades och trivdes på dom.

/GC
 
Skidor till 12-årig tjej
Vad tror ni om monteringen av bindningen. Fungerar det att sätta den lite bakom mitten med tanke på att hon inte kommer köra mest park med den ( skulle gissa kanske 20-25%park , 60% pist och 15-20 offpist) eller bör den sitta mittmonterad på den typen av skida, känns som att man skulle vilja flytta bak någon eller ett par cm.
Funderade på att sätta dem 1-2 cm bakom mitten och sen kommer hon ju säkerligen gå upp en storlek på pjäxor till nästa år och då flyttas de ju bak något ytterligare?
Min förhoppning är ju att det blir upp emot 30-40% offpist nästa år : )
 
Tillbaka
Topp