Hej,
Det kan finnas ett par sätt att få tag på Verts (jag kan tyvärr ingenting om snöskor med hälhöjare):
1) Verts kan finnas att få tag på
http://www.verts.com/ Jag hade kontakt med dem för ett par år sedan och då var de inte jättesugna på att skeppa till Sverige. Mitt tips: lägg helst ingen onlineorder direkt till dem, utan skicka ett separat mail och fråga dem lite hur de ställer sej till att skeppa overseas och få upp en bra dialog på det viset. Jag hade senare den säsongen ändå "vägarna förbi dem". Som ni vet, Verts är mer tillför att gå uppför, vill man gå mer plant så finns det andra (jag har Atlas serie 12
http://www.atlassnowshoe.com/products/snowshoe.asp?productid=19 och är nöjd).
2)
http://www.broform.com har tidigare haft dem och kan eventuellt ha något kvar, de har ett samarbete med verts.com ovan.
3) DaKine hade tidigare Verts i sitt sortiment. När jag talade med DaKines svenska återförsäljare för ett par år sedan så hade de 5 par kvar av dessa Verts.
Blackriverpaint tipsar om MSR, de finns även med i tidigare länk längre upp (de vet jag dock inget om)
Teleskop: Jag har inga själv just nu men riktar in mina blickar på Life-Link Triple Direct. För mej är det viktigt att de blir korta så man lätt kan ha dem på ryggsäcken (jag åker snowboard och vill inte att stavarna ska svaja omkring som antenner, vara i vägen om man om man voltar eller om man kör mellan några tajta träd), samt att de har fått bra creds från andra användare.
Ride on brother,