Snowboard

Snowboard
vikten har betydligt större betydelse än längden. jag skulle nog tagit en bräda som är över 150 i alla fall. har ingen direkt erfarenhet av för korta brädor men de kan bli instabilt i höga farter och så kan den även vara för mjuk för din vikt. har ju betydelse var du kör också men den kan nog bli för kort ändå.
 
Snowboard
Mina personliga erfarenheter är följande:

172cm och över 110kg funkar att ha roligt med på en 147cm lång medelflex bräda. Kändes kanske lite platt och inte speciellt poppigt när man började svänga hårt och hoppa men helt okej som förstabräda.

172cm och 98kg funkar bättre på en 155cm lång medelflexbräda med popsticks och annat gulligull. Jag är otroligt nöjd med denna brädan och jag har provat en del andra. Jag ser möjligheten att få lite mer action genom att gå ner i vikt men vill inte ha en längre eller styvare bräda.

Jag vet iochförsig inte hur din vikt är fördelad muskler/fett eller vad detta spelar för roll till hur du och din vikt hanterar brädan. Jag själv väger t ex. en del men står och går på händerna och har nog sveriges starkaste vadmuskler. Jag är dock så där härligt "mysfet" :-)

Jag tolkar det som att du är ny åkare och det är förvisso roligt att börja med bästa förutsättningarna men jag såg du är 14 år och det ramlar förmodligen inte in tusenlappar på kontot varje månad. Tror du att du ska åka mycket och om du får brädan med bindningar till ett jättebra pris så skulle jag rekommendera ett köp. Du kommer för övrigt tappa mycket vikt om du börjar åka ofta, jag själv droppade dryga 10kg på rätt kort tid samtidigt som ökad muskelvolym. Jag körde dock ofta och länge!

Om du fastnar för snowboardåkningen så köp riktiga prylar på vinterrea som brukar börja någon gång i februari. Prylarna jag åker på i år har nypris strax över 10 000kr men är inköpta splitter nya för 4900kr så rea lönar sig!

Mvh
Peter
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp