Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Hej!Då jag är ICKE bilburen ungdom, boendes i Stockholm, undrar jag vilken som är den bästa skidbacken, med bra lokaltrafiksanslutning, innom 08-området?
Nackdelen med flottsbro är att du inte kommer dit med bil. Bussarna går 4 gånger om dagen, två på förmiddagen, en på eftermiddagen å en på kvällen... Både hammarbybacken och väsjöbacken har bättre kommunikationer.
Man får gå i två kilometer och den har bara en knapplift samt att det måste vara kallare för att snön ska vara lika bra som i flottsbro hammarby mfl, pga bräckt vatten. =(
Almex, kan du berätta lite mer om hur det ser ut i Hammarbybacken. Är det lika dåliga hopp som förra året? Stockholm Big Air går ju av stapeln där, men det är i och för sig den 23 mars om jag inte missminner mig.
har inte varit i väsjö!.... flottsbro är väl bäst o mest välskött om man jämför med hammarby backen men det är ju faan ett heldags projekt att ta sig dit o tillbaka till stan,om du missar en buss därifrån får du räkna med att haika fett till bussen! hammarby är ändå lätt att ta sig till utan bil! pågott o ont
Om du vill slippa liftköerna åk till bruket i Jakobsberg. Går buss från Jakobsbergs station några gånger om dagen... Hoppet är jäkla najs och duger om man inte är überbra!
Hammarby backen har enligt mig bäst land i stockholm i år...
Och det är stockholm Grand slam den 21 mars iallafall...
Föstår inte riktigt hur man kan tycka att Ekholmsnäs backen är bäst :D
Finns det ngn stanns där det går att åka i Sthlm nu?
Alla liftar är väll stängda, men ingne som känner till snöförhållanden och så? Kan man kanske dra och köra lite ngn stanns om man kan tänka sig att gå upp...