Du bör defintivt kolla in bredare lagg om du ska ha en skida som håller hela säsongen utan att du ska växa från den. Kolla hellre in B3:orna i 185cm som i år liksom B2:orna är en helt ny skida, mer lätthanterlig. I 195cm är den styvare med ett metallskikt inbakat i skidan så den kanske du ska passa dig för om du inte anser dig vara superhero.
B2:orna körde jag redan i slutet på förra säsongen och dom är toppen men bör ses som en ren pistskida med sin 76mm i midjan, sköna i vida svängar och tillräckligt mjuk för att det ska vara lätt att korta ner radien lite, bredden ger den stabilitet i högre farter. B3:orna ger dig mer fartstabilitet samt det flyt du behöver/kommer att vilja ha i offpisten. Körde själv tidigare på FischerBigStix106 med telisbindning och dom är mäktigt sköna, dock tror jag att B3:orna är bättre och lite roligare i pisten än 106:orna.
Kläm även på Atomic TeleDaddy som är en plattlös Telisvariant av Sugardaddy, utan plattan försvinner mycket av den hopplösa styvheten som Sugardaddyn har. Den skidan ska vara djevvligt krispig i pisten, för sin mått så att säga..
Skulle du ändå vilja hålla kvar i Head Monster så är det def 85 du ska ha, inget smalare.
Är ändå övertygad om att B3:orna är den bästa fetskidan för tåfjutting just nu, ev även 10.6BigStix.
//Inga-Märta
"the only way is down, said the toefjutter"