Eftersom detta ær min andra vinter i Hemsedal så har jag inte så mycket att jæmføra med... Men jag anser att skidåkningen i Hemsedal ær mycket bra! Pisterna ær vælpreparerade och jag har børjat leta mig ut i terrængen før att hitta løssnø. Det finns en hel del bra off pist, bara man støter på rætt mænniskor som kan visa var!
Solheisen ær kvar, men den ær så mega slow att vi hellre væljer att åka upp till Tinden. Från Tinden kan man køra løssnø och komma ut vid børjan av "Hemsedalløypa" om du vet vilken det ær. Pisterna som går från Tinden ær ganska smala, men det ligger ofta løssnø i kanterna som man kan leka i. Vill man ha skogsåkning tar man "Råniheisen" och kør "gummiskogen" ner på baksidan, vid stora snøfall går det buss tillbaka, annars får man bestælla taxi. Såg att det var fotat från "gummiskogen" i peaks vinterkatalog.
"Reidarskaren" ær ett annat bra off piståk, men dær har gått en del ras, två personer omkom førra sæsongen... Før att komma dit tar man "Fjellheisen".
Nackdelen med anlægget ær trestolsliften som transporterar folk upp i systemet. Den står vældigt mycket och har alldeles før liten kapacitet att få upp folk. På helgen blir det en flaskhals och ett vældigt stort irritationsmoment... Från botten går också en fyrstolslift, "Olaheisen" men man kommer inte speciellt lång upp... Snacka om felprioritering! Vad jag hørt så kommer trestolsliften att bytas ut till sommaren.
Telemarksåkarna dominerar

), men hasjpulkorna ær inte långt efter

)
Katta