Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Tack så hemskt mycket!Heddious sa:Kolla kollektivatrafiken på sncf.fr
Typ som SJ fast franskt, ta tåg (eller buss, det varierar) från Bourg-Saint-Maurice till Moutiers, och sen buss från stationen i Moutiers upp till VT. inte supersmidigt, men stationen i Moutiers är åtminstone densamma för buss och tåg så det är inte så mycket släpande. Bussarna brukar släppa av folk vid UCPA (som ligger en bit nedanför resten av Val Thorens som du kanske vet) om man ber dem snällt när man går på. Jag har gjort liknande vändor mellan VT och Valdi, och det har tagit mellan två och tre timmar, beroende på hur bra tåget och bussen har tajmat i Moutiers.
Altibus finns ju också, tror de till viss del samarbetar med sncf men jag är osäker på exakt hur synkade deras bokningssystem och turer är.
Sen kan du även kolla med diverse minibusstransferbolag, om de har turer som inte är fulla till/från Geneve så brukar de ibland plocka med folk som bara ska ner/upp för bergen. Googla private transfer + ort eller airport transfer eller nåt i den stilen, det brukar dyka upp saker då.
Åka till Geneve och vända tillbaka låter extremt åbäkigt, tur och retur GVA - Tarentaise tar 5-6 timmar, om det inte blir trafikkaos, vilket det högst sannolikt blir eftersom det är första helgdagen på parisarnas sportlov.
Du kan även kolla på Facebook – finns ett gäng sidor för säsongare/bofasta på de olika orterna och där är alltid folk som frågar om transfers. Om inte annat så kan du säkert hitta nån som ska åt samma håll en del av vägen iallafall.