trist att tappa en skida

MBurestam

Aktiv medlem
trist att tappa en skida
För jag gjorde precis det, bakbindningen lossnade helt från skidan och den for ner i dalen och kommer förmodligen aldrig att återses. Händer detta ofta undrar jag? uppenbarligen då min vän johan råkade ut för precis samma sak ca en vecka efter min otursdag, och på precis samma sätt. Det händer när man får slag på skidan och bindningen verkar ryckas bort. Med skruvarna följde det också med bitar av vad jag antar är ruttet trä från kärnan där bindningen var fastskruvat. Vi har båda sakka skida; Head jimi 110 med samma head mojo 18x bindning och samma sak händer oss alltså. Han hittade sin skida direkt ska tilläggas. Men vi är lite sura på head just nu och funderar på att stämma dem på allt de äger och har, har vi underlag för detta? nån som känner en bra advokat som specialiserar sig på konflikter mot skidföretag?

hälsningar från ett ledsamt och snöfattigt st:anton som verkar gå mot sin sämsta säsong någonsin...
 
trist att tappa en skida
Att blött trä ruttnar är knappast en nyhet. Det är monteringen som är dålig, troligtvis inget tätande lim. Kontakta butiken där du/ni handlade och klaga.
 
trist att tappa en skida
Ruttet trä på skruvarna.. Någon slarvade med limmet vid montering och då är det inte så konstigt. Inte heads fel alltså.
 
trist att tappa en skida
Har samma skida, dock en annan bindning. Låter som en dålig montering. Om ni har kvar kvitton osv så borde det inte vara något problem att reklamera. Ta med den trasiga bindingen och den andra skidan och gå till alber på huvudgatan, de är en officiell HEADleverantör.
 
trist att tappa en skida
Om fler har råkat ut för samma fel & de som tillverkade bindningen/skidan säger att det är deras fel så ska du klart få ersättning.
 
Senast ändrad:
trist att tappa en skida
Detta hände även mig förra året. Jag crashade ganska hårt och då slets hela bindningen av skidan. försökte att montera om bindningen men det var för ruttet. Dock så gjorde jag inget åt det eftersom skidorna var 2 år gamla och jag hade badat med dom (lekte med dom vid en brygga vid en sjö)
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp