Utrusning för vallning och slipning?

Valmgren

Aktiv medlem
Utrusning för vallning och slipning?
tjena!
Har funnit ett intresse för att börja valla och preparera mina skidor av egen maskin. Jag inbillar mig att jag sparar pengar på att göra jobbet själv istället för att lämna in laggen varje gång (framförallt då man har mer än ett par skidor.)
Mitt enda dilemma är att jag aldrig gjort något liknande förut och behöver därför tips och råd angående vilka produkter man ska ha, verktyg och eventuella inköpsställen. Det jag vill kunna göra själv är framförallt att valla, men att fixa till stålkanterna vore inte illa det heller.

Det jag förstått än så länge är att man behöver ha ett gammalt strykjärn (inte ångdrivet) för att smälta valla. Och det är ungefär så långt min kunskap sträcker sig.

Tacksam för hjälp

//
 
Utrusning för vallning och slipning?
Man kommer ganska långt med ett budgetkit, ett gammalt strykjärn, en brynsten och en isskrapa för bilrutor som sickel, en tvättsvamp med en skrovlig sida (scoth-brite) för polering, duger fint om man hålla kostnaden nere.

Vallaborttagning och lite trasor. Kolla efter en som är baserad på apelsinskal så slipper du få petroleum produkter på huden.

Jag skulle googla lite på youtube om jag var du, svårt att plåttra ner "how-to" såhär tidigt på morgonen.

Man kan självklart lägga ut obegränsat med deg på valla, men med dessa tools får i alla fall jag en riktigt vass tune up!
 
Utrusning för vallning och slipning?
Ska du ta bort klistret på längskidor kan du köpa vallaborttagning, ska du bara valla utförsskidor så har du ingen som helst användning av det.
 

Senaste inläggen

Tillbaka
Topp