Var är det bra nästa vecka

massa_lagg

Medlem
Var är det bra nästa vecka
Hej

Åker ganska mycket skidor hemma i norden och nästa vecka tänkte jag åka till Hemsedal men väderleksrapporten och snötillgången är inte vad man önskar.
Jag har ju möjlighet att välja en annan plats i både Sverige och Norge.
Är det någon som har ett tips på an plats där det är bra just nu. Jag begär inte att ni ska stå för hur vädret blir bara en bild av nuläget.
Tänkte Norska vestlandet men det ser rätt kass ut på hela den delen men jag kan ju ha fel.
 
Var är det bra nästa vecka
Absolut ska det göra det
@Marboh.
Men innan dump ska det regna om dom spår rätt. Plus att det har vart skiftande vindar upp mot 20-25m/s i samband med ca 40cm nysnö så du har enorma snödrev i alla möjliga vädersträck. Dvs stora laviner har gått och kommer att gå.
Sen öppnar dom 1 mars om man vill åka lift.
 
Var är det bra nästa vecka
Ok.
Då har ni nog inget i nordligaste delen av landet att göra. Gränsen är stängt som sagt och Narvikfjell har inte öppet helt upp pga det inte är dagsljus under hela öppettiderna. Iaf sist jag pratade med dom.
Sen är det 5+ och regn med upp mot 20 m/s vind i Narvik området så lär nog dröja innan det är bra åkning här igen.
 
Tillbaka
Topp