Varning för Hotell Kittelfjäll!!!

Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Sherpa

Ny medlem
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
Finns det några bummare som har speciellt dåliga erfarenheter med er vistelse i Kittelfjäll??? Enligt mig så har hotellchefen (Patrik Berg) en attytyd som inte är särskilt yrkesmässig och vid kontakter med tidiga bummare stiftar muntliga avtal som han inte håller när man väl är där uppe. Det han sa till mig och de andra som kom upp under den tid som min vistelse varade var att man skulle jobba 1-2 timmar morgon resp. kväll. ArbUppgifterna i fråga var att t ex elda vildmarksbad och andra småsysslor (det tar ca 5 timmar att elda upp ett sådant bad). Istället hamnade man i disken ca 6 timmar per dag och jag var inte i backen förrän runt 11;15 vilket inte gav mig särskilt mycket tid att åka då det är mörkt redan vid 14 tiden denna årstid.
När nyår närmade skulle vi flytta ur vårt annexrum precis som alla andra anställda men hamnade inte på vinden som avtalats utan 4 km. därifrån. När vi påpekade detta för Patrik fick jag till svar att den inte fanns överhuvudtaget. Nu när arbetet var avklarat (den 27) väntade välförtjänt semester om än billig sådan.
Det hela kulminerade när Patrik Berg dan innan nyår satte mig i arbete på nyårdagens morgon 0800 och inte fixat skjuts till hotellet för mig och min kamrat. Vi hävdade att vi uppfyllt vår del av avtalet och sade att det inte var vår avsikt att gå upp och jobba då.
Nu är det så att Patrik Berg har en speciell taktik att behandla saker som inte går hans väg, han svarar nämligen med att skjuta upp det till framtiden. Detta emotsade vi oss och då slant det för honom. Han tog ut oss på altanen och där skrek han och hotade oss till den grad att vi bestämde oss för att omedelbart åka hem och vidta åtgärder därifrån. Att kalla en 19 åring för "jävla idiot, idiotjävel" och hota med att kasta ut oss omedelbart bara för att man vill diskutera ett anställningsvillkor är fruktansvärt löjligt.
Vill dock påpeka att alla andra jag kom i kontakt med var jättetrvliga och tog väl hand om mig, det är bara synd att dom ställer upp på villkoren där uppe och behöver jobba för en människa som kan konsten att uttnyttja och köra med sina anställda.
Jag skulle inte gå ut så här hårt om jag inte visste hur andra upplever det men mitt intryck förstärks av att det var folk som kände sig lurade som åkte hem samtidigt som mig.

Jasper Nordling
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
Du borde skicka detta till tidningarna så folk får reda på hur det går till.
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
eller ännu bättre.. ringa till kittelfjäll och varna för att gå till pressen. så kanske han skärper sig.
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
Gör som dom ovan har skrivit, då kommer det nog inte va så många som söker jobb där. Jag skulle vara jette ledsen om jag skulle blivit behandlad så, på nyårsafton.
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
Låter riktigt jävligt. SJälv var jag där över trettonhelgen, Men det var för att åka bräda. Jag vet inte riktigt vem av de som jobbade där det var, men.. låter inte bra.

Dom hade god pizza. / Tomas
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
Ta för vana att fixa skriftliga anställningskontrakt. Det är bra mycket lättare att bevisa vad som står i ett skriftligt avtal än ett muntligt när en tvist uppstår.

/sebbe
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
skicka sverker olofsson och plus gänget på honom så får han nått att bita i
 
Varning för Hotell Kittelfjäll!!!
Trist när det blir sådär.

var uppe nu i helgen och umgicks med personalen och träffade personen ifråga bara lite snabbt.
Men de som jobbade där verkade ha det riktigt gott och få oerhört mycket mer skidåkning än om man jobbar i te x. Åre eller liknande ställen.

Blir ju svårt att få folk att inte söka dit, finns alltid personal att tillgå hur jävlig man än är. Försök ta lärdom av det istället och alltid ha skrivna kontrakt, det är aldrig förmycket begärt.

Bättre lycka nästa gång.
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Tillbaka
Topp