Vilken skida?

Rarry

Ny medlem
Vilken skida?
Undrar vilken Head skida som lämpar sig för pisten såväl pudersnö. Är en medelgod åkare. Det måste tyvärr vara Head för det är det enda märket jag får rabatt på, vilket gör en stor skillnad när pengar tillgången är begränsad.

Tacksam för svar!
 
Vilken skida?
...som sagt bäste RG!
Mina odelade sympatier för en som TVINGAS välja Head.
INTE för att det är något fel på dom, tvärtom! Detta näst intill klassiska skidfabrikat fortsätter att producera högkassig materiel år efter år. Dom var ju faktiskt också en av pionjärerna på, vad som numera kallas carvingskidor. Har faktiskt personligen haft ett par Cyber 24:or på fötterna runt 96-97 nångång, till min stora förtjusning, märk väl!
MEN, men, men...
Var har dom hittat designern?, Vem är den personen? Är han olycklig? Har han (måste vara en) haft en svår barndom? Jag anar katolsk klosterskola, 100 Ave Maria kl 04.00 varje morgon, kalla avrivningar, torrt svart bröd och vatten... förnedring! Följt av Österrikiska statens industridesignskola för mindre bemedlade studenter med problematiskt färgseende. Kort sagt, jag anser deras lagg (visst, alla modeller, hela (70-), 80-, 90- och 2000-talet. På 60-talet var dom däremot SOBRA) vara bland de FULASTE industriprodukter som producerats. Men det är klart, smaken är ju delad, erkännes.
I ditt fall skulle jag prova modell Supercross TI, eller rentav modell Monstercross. Lär vara bra stuns i dom. Pist och puder. OCH lite att växa i. Längd anpassas till kroppsvikt och skicklighet. Testa, testa, testa!

Besökte faktiskt härförleden ett Head-testcentrum i tanke att testa några av deras lite mer avancerade produkter. Det visade sig dock att urvalet var begränsat till "det folk åker mest på" (enligt grabben i shoppen), och besviken blev jag.
Dom tänker tydligen aldrig ge mig chansen att ens försöka älska dom. Vad säger man.

/eder Ace

PS. den lilla slalomcarvern är visst en liten lättåkt rackare!


 
Vilken skida?
"Vinterns snöstjärna. Mått: 109-71-99 Sidoskärningsradie: 19 m. Head, ett märke som under årtionden klassats som pisternas Volvo, fortsätter den förvandling som pågått några vintrar. "Massor av åkglädje" och "Bra känsla" är två omdömen som ganska väl beskriver Supercrossen. Släktskapet med Salomons XScream är tydligt men Head har byggt in lite mer attack och racekaraktär än fransmännen. Någorlunda smal midja gör att Supercrossen fungerar bra på pistat underlag. Passar alla utom de allra tyngsta och en av få skidor som kan köpas utan att provåkas. Betyg: +++++" - Cafe Sport / alpingaraget

Övertygande nog?
 
Vilken skida?
Jag hyser väl ungefär lika stora sympatier till Head produkter som du och JCM.

Glöm dock inte att det var Head som först introducerade metall i slalomlaggen. Metall är en idag en mycket viktig komponent i ett par bra skidor. Själv tycker jag att skidor utan metall i lika gärna kunde förblivit obyggda. Det är bland annat avsaknandet av metall som gör de där svenska produkterna från Åre så menlösa.

Så, låt oss en minut hylla Head för deras metallpionjärskap och sedan så snabbt som möjligt återgå till verkligheten.

HWC HitMe

Mannen, Myten, Metallmagnaten
 
Vilken skida?
head gör ungefär likabra lagg som övriga i brancken anser jag, men deras sortiment riktar sig lite mot piståkning och är i allmännhet tämligen intetsägande.

HCX laggen och de övriga i deras "Värsting Pist Skidsortiment" är det bästa jag har åkt på med den skärningen. typ 15 meter. (teoretisk skärning).

hare...
Kungen
 
Vilken skida?
Åkte ovannämnda i helgen i en slaskig pist i Sunne. Dom var helt ok. Stabila men ytan den där förprogrammerade svängen som vissa carving skidor har. Provade dessutom ett par Atomic Race Carve som oxå var bra. (!)
Dessutom gjorde jag mitt livs första 360 med Headskidorna så nu har vi ett mycket personligt förhållande.
 
Tillbaka
Topp