Avoriaz

Roche Fondue

Orientering:
Ta sittliften Lac Intrets. Direkt när du klivit av tar du höger, skejtar 10 meter och sen höger igen ner mellan lite klippor. Du kommer då ut på ett fält och nu är det bara att hålla rakt fram i fallinjen. När du närmar dig avstigningen på TS du Crot kan du vika av mot den. Om du viker av åt vänster istället hamnar du i ett område med klippor men här är det bra om du har nån med dig som känner till området för det kan vara lite knepigt att hitta.

Bäst och enklast är att fortsätta rakt ner i fallinjen genom skogen ända ner till antingen påstigningen på TS du Crot eller ända ner till påstigningen på TS Verare.

Se kartan, följ det lila spåret.

Säsong:
Hela vintern
Fallhöjd:
-

Hur är åkningen:
Åkningen är väldigt enkel, skidlärarna brukar dra hit sina elever för att stila och åka första flacka biten. Andra halvan av åket blir lite brantare och man kan hitta en del roliga rännor och hopp i skogen.



Svårighetsgrad:
2/5
Betyg:
4/5

Av: Peter_K | 2005-04-26
Visa karta och alla leder från offpisten i Avoriaz