Västra Makedonien ligger i nordvästra Greklands bergiga inland. Skidåkningen har två tydliga tyngdpunkter: Vasilitsa i Pindosbergen nära Grevena och Vigla Pisoderi vid passet mellan Verno och Varnountas, nära Florina. Här är det skogsklädda berg och överskådliga liftsystem som sätter prägeln, snarare än stora sammanhängande skidområden av alpsnitt. Vasilitsa sticker ut för snowboard och offpist, medan Vigla Pisoderi har en tydlig pistprofil med nedfarter genom bokskog.
Vasilitsa är det mest intressanta valet för den som vill kombinera preparerade svängar med naturlig terräng. Åkningen når upp till cirka 2 100 meter och rymmer både lättare pister och brantare nedfarter. Tallar och bokskog ger delar av berget en annan karaktär än öppet kalfjäll, och mellan träden finns möjligheter till offpist när snötäcket räcker. Naturliga hopp och varierad terräng är en del av skidområdets snowboardprägel. Freestyle har också en etablerad plats här, men kontrollera aktuell parkstatus snarare än att utgå från att alla anläggningar är byggda och öppna.
Vigla Pisoderi ligger cirka 20 kilometer från Florina och passar särskilt bra när piståkningen står i centrum. Här finns nybörjarområden, längre lätta nedfarter, röda pister och en svart tävlingsbacke. Den lätta Hermès är cirka 3,5 kilometer lång, medan den röda Oxia ger cirka 2,2 kilometer åkning. Det är alltså mer än en samling korta övningsbackar, även om liftsystemet är kompakt. Två tvåsitsiga stolsliftar bär en stor del av åkningen, och bokskogen ramar in pisterna. Från de övre delarna öppnar sig utsikten mot Prespasjöarna.
Regionens styrka är kombinationen av hanterbar piståkning och skogsterräng, inte stora pistmängder. För familjer och blandade sällskap är Vigla Pisoderis variation från övningsbacke till svart pist relevant. För åkare som gärna lämnar prepareringen är Vasilitsas terräng ett starkare skäl att välja regionen. Låt aktuellt snöläge och öppna liftar styra förväntningarna, särskilt om offpist är resans huvudmål.
Saknar du någon skidort? Tipsa oss


