Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Finns många bra svenska butiker.![]()
Ski Alpin Ausrüstung für ultimativen Fahrspaß | Sport Conrad
Ski Alpin – Helme, Hosen, Schuhe, Bindungen & mehr ✓ für Männer, Frauen & Kinder ✓ K2, Atomic & mehr ▶ Jetzt bei Sport Conrad online entdecken!www.sport-conrad.com
Jag länkade till deras skid-sida, som ett skämt att han skulle byta till skidor...Finns många bra svenska butiker.
Typ inlandet
Jag länkade till deras skid-sida, som ett skämt att han skulle byta till skidor...
Kör på en Ride Superpigg som också är rätt bred, vilket jag också tror kan ställa till det lite. Fick hyra en Burton Custom i Alperna när jag hade Superpigen på lagning och kände att den var mer stabil och jag kunde stå på lite mer. Eller är det bara i huvudet det sitter och att suget efter ny bräda egentligen är problemet?Vad är det för brädor du har nu som börjar fladdra? Och hur fladdrar dom? (dvs bara nosen, eller känns hela konstruktionen fladdrig?)
Min favorit att åka snabbt med är Stranda shorty. Nosen är lite mjukare så att bräda inleder svängar fint, men mittsektionen är köttig och står emot bra. Styv tail också. Carvar och hanterar puder suveränt. Bra isgrepp tack vare lång effektiv kant och en konstruktion som inte viker sig. Kanske inte den mest lekfulla brädan.
Personligen är jag inget fan av Flagship. Tycker den är kompetent men lite tråkig att åka på. Stranda descender är roligare om det är den typen av bräda du letar efter. Descender Evo om du ska maxa bombing-förmågan.
Nej nej, problemet sitter inte i huvudet. En ny bräda löser nästan alla problem.Kör på en Ride Superpigg som också är rätt bred, vilket jag också tror kan ställa till det lite. Fick hyra en Burton Custom i Alperna när jag hade Superpigen på lagning och kände att den var mer stabil och jag kunde stå på lite mer. Eller är det bara i huvudet det sitter och att suget efter ny bräda egentligen är problemet?![]()
Slog till på en Cadet, för bra pris på Sport Bittel för att avstå. Tyvärr hinner jag inte testa den denna säsong, men längtar till nästa redanNej nej, problemet sitter inte i huvudet. En ny bräda löser nästan alla problem.
En längre och styvare bräda blir oftast stabilare i fart. Sen påverkar sidecut , profil, och utformning av kontaktpunkter mm mm också. Jag tycker stranda har fått till alla parametrarna väldigt bra vilket gör att brädorna funkar bra att bomba på men ändå är roliga att svänga med. Finns såklart en massa andra bra också. Cadet som nämndes är fin att åka på och skulle välja även den före flagship. Jag har också en lib rig som är väldigt kapabel när det är isigt men som kanske är lite mer all mountain än freeride jämfört med dom andra. Kollar man hur Austin sweetin åker på den så håller den även för stora berg… (tips! Kolla Austen sweetin velvet castle på tuben…)
Du kommer inte ångra det där. Det är en sjukt bra bräda faktiskt. precis som alla deras andra brädor också är. Kör covert split som är cadet fast split och den är grymt bra(förutom clipsen men det är ju samma med nästan alla splits). Hade en deep reach tidigare men tänkte downsizea till minsta storleken istället.Slog till på en Cadet, för bra pris på Sport Bittel för att avstå. Tyvärr hinner jag inte testa den denna säsong, men längtar till nästa redan
Tack alla