åka switch

Nicklass

Ny medlem
åka switch
Tja.
när jag kör 180 o sånt på big jumps så tkr jag det är riktigt läskigt o landa switch någon som har tips på hur man kan träna bort den rädslan? e det bara göra det om och om igen tills det sitter ?
 
åka switch
Träna i lite mindre hopp så du kontrollerar landningen bättre eller så fixar du till ett schyysst hopp i offpisten med mjuk landning :]

det är typ som första gången man snurrar, svårt i början men sen när man satt det så funkar det bra mycket lättare.


vet inte om min hjälp är så mycket plus men men. Kör hårt!


Fred
 
åka switch
kolla på landningen så ska de nog lösa sig!
men hur vet du att du är rädd för det i år
nervositeten släppte för mig under sommarn
alltså, året innan va jag nervös innan jag skulle snurra osv,
men vintern där på var jag inte nervös en gång...inte ens första snurren!
eller har du varit någonstans och hoppat?
 
åka switch
ne det har jag inte, det släpper mer och mer faktiskt vi ska upp ett par polare till åre nu, så jag e riktigt taggad för att sätta lite mer trick denna vintern
 
åka switch
bara att träna mannen, jag brukar köra "switchdays" där jag endast kör switch tex upp på rails, in till hopp, landa efter hopp och i backen.
 
åka switch
som ekdal skrev, kör rena "switch-åk", kör typ "zerospins" när du hoppar för o få upp "swich-stabiliteten" i luften, asså åk switch -> hoppa switch -> landa switch. D e bara o nöta. Och kom ihåg! Smärta är bara feghet som lämnar kroppen!

peace
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp