Fly 14 super slår i backen

  • Trådstartare Trådstartare IE
  • Start datum Start datum

IE

Ny medlem
Fly 14 super slår i backen
Tjena när jag och min kompis hoppar studsmatta slår vi i backen (när han sviktar och när vi hoppar från garagetaket) Jag har en Fly 14 super och ligger runt 100 kilomed båda på mattan. Hur kan jag åtgärda det? Pappa säger att vi inte ska gräva i marken. Jag tycker att 5000 kr för en studdsmatta är lite mkt om den slår i marken. Men vad ska jag göra?
 
Fly 14 super slår i backen
men allts¨ni kanske inte ska hoppa från garagetaket och vara 2 på den?.. haha

ett tipps är ju att stapla upp den på lastpallar eller något så¨den kommer högre upp isåfall?
 
Fly 14 super slår i backen
Ni har inte glömt att packa upp de sista fjädrarna ur kartongen?

Eller nå är ni sjuuukt tjocka(110-197kg) eller så är erat garagetak föör högt(19-76m)


Eller så är det fel på mattan och ni får gå tillbaka med den och få en ny som förHOPPningsvis klarar av er! :)
 
Fly 14 super slår i backen
hahha sanna ord av ekboom!! om du vägen runt 200 pannor o har tänkt o bondroppa ner på mattan från ett 76 meters garagetak så kommer du desverre måsta lägga mer än 5000 kr för att den ska ta de!

Ja har oxå en fly 14 o när man o får boost så slår man igenom, o ja tror att om du ska få de räjalt och stadigt gjort så äre bara o börja gräva. då slipper du oxå den extra fallhöjen från mattan som du kommer få smaka på när du över roterar din första dubbelbackflip(om du höjer upp den alltså) !!

Edit - Jag menar dock inte att ni ska gemna mattan med marken för de blir ett jävla jobb!
Men bara gräva ett hål under den så du inte slår i marken.är heöt klart de värdaste!
 
Senast ändrad:
Fly 14 super slår i backen
EkBOOOM sa:
annars kör ni på farsans ide och gräver ner! de är sjukt cleant med nersänkta mattor :P
12 poäng!

Jag tror att Euro trampen som jag har på min gård går i backen om man står 2 och hoppar från ett tak med... Den kostar 70 000.

Tror på Jeppes ide om att ställa upp den på last pallar
 
Fly 14 super slår i backen
Annars sa pappa att man kanske kan köpa "extra ben" till den och höjja den så men det tkr jag att det blir för högt och verkar göra ont om man skulle ramla ner, det kostar säkert också och blir ingen effekt att hoppa från taket

btw farsan menar inte att gräva ner bara sänka marken under som en grop under studsmattan typ
 
Fly 14 super slår i backen
Senast ändrad:
Fly 14 super slår i backen
jag har oxå en fly 14 super och de är inget fel på mattan att man slår i backen om man droppar ett högt tack å e 2 st! men jag tror att de finns typ olika hårdheter på fjädrarna hos trampspecialisten. ring och hör med dom lr så pallar ni upp den;)
 
Senast ändrad:
Fly 14 super slår i backen
linder sa:
EkBOOOM sa:
annars kör ni på farsans ide och gräver ner! de är sjukt cleant med nersänkta mattor :P
Kärlek på folk som kan läsa <3

d-spin sa:
Pappa säger att vi inte ska gräva i marken.
d-spin sa:
btw farsan menar inte att gräva ner bara sänka marken under som en grop under studsmattan typ
Kärlek till folk som kan bestämma sig också <3 ;)
hahah tänkte på samma sak:D
 
Fly 14 super slår i backen
en kompis har en fly 14 super och jag kan ibland och fara ner till marken när jag hoppar så högt och hårt jag kan, händer även när jag hoppar ensam, väger runt 70
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp