Det intressanta här är begreppet relativ luftfuktighet och är ett mått på hur mycket fukt som luften kan innehålla innan det faller ut som vattendroppar. Varm luft kan innehålla mer fuktighet än kall luft, så om man sänker temperaturen kommer fukten falla ut som vattendroppar; det är precis som det händer kvällstid när daggen faller.
Om det börjar bli halt på golvet pga fukt kan det ha två orsaker:
1. svett som faller från era kroppar
2. fukt som faller ut från luften för att ni uppnått 100% luftfuktighet
1. kan orsakas av dels att ni rör er som tättingar och svettas kopiöst för att ni är i dålig form, dels att det är varmt pga dålig ventilation. Vi antar den politiskt korrekta förklaringen att det är varmt. Även fall 2 kan förklaras av dålig ventilation.
Vad som händer när ni öppnar fönstren beror då på de relativa relativa luftfuktigheterna hos den luft som redan finns i hallen respektive den som kommer in. Båda sidor kan få rätt olika gånger.
Mitt råd är att öppna fönstren tidigare för att därigenom ventilera bättre på ett tidigt stadium och hindra att det blir alltför varmt. Ni svettas mindre och avger därmed mindre fukt som kan falla och göra tillvaron hal. Ni kan springa mer, spela bättre och komma i ännu bättre form till skidsäsongen.
Ha kul!