Hej Thorrez,
Så länge du inte vet vad hon exakt vill ha för hjälm så är det ingen idé att du går och handlar en.
Det är nästan garanterat att den inte passar. Alla hjälmar har olika passform och det är oerhört viktigt att den passar bra, annars kommer man inte att använda den (jag tycker att det är viktigt att den ser bra ut också). Så kila runt med henne i affär efter affär för att se vad som passar (och vilken typ av modell: där skalet täcker hela örat, mjuka "öronflärpar", "öronflärpar" som går att ta bort på vårkanten, med eller utan lufthål, lufthål som går att täcka igen, etc).
Men passformen är garanterat det viktigaste, därefter funktionaliteten - men den måste ju också vara fräck (en ful hjälm har man heller inte på sej - jag vill gärna ha grejjer som förstärker min attityd).
Själv har jag haft Pro-Tec under några år. De senaste två åren har jag haft Burton Red Remix (läckert mattsvart, löstagbara öron, lagom lufthål, och den passar perfekt). )
Ride on!