"call back" fr\includephp::getHeadercode är ogiltig (error_invalid_class). Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc? | Freeride

Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?

jonathan_chips

Ny medlem
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
Hej ska köpa ett par rossignol scratch bc 07/08 med tillhörande bindning (scratch 120/140 är inte säker) och jag behöver hjälp/tips om hur jag ska placera min bindning samt vilken längd jag ska välja.

Jag är ca:185 lång men väger bara ca: 73kg. Jag kommer ungefär lika mycket överallt kanske: BC: 40% Park: 30% Pist: 30%

jag väljer då mellan 178cm och 185cm. Anledningen till att jag inte väljer 185cm direkt är för att dels så är mina gamla skidor (PE 05/06) 169cm så det kan kännas ovant/konstigt med så långa? men det kanske jag vänjer mig vid. Men dom kanske blir tunga och otympliga pga. att jag väger så lite?

Framförallt vill jag ha tips om vart det kan vara bäst att placera bindningen?
 
Senast ändrad:
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
tja jonathan,

jag tycker inte att du behöver gå upp på 185-längden om du inte tänker förlägga någon större del av din skidåkning till stora öppna lössnöområden. jag kör själv på 178, är 185 lång och väger 76, skidan är kanon för mig. den väger lite och är väldigt lätthanterad, funkar dessutom grymt i skogen, som ju är synonymt med svensk offpiståkning.

mina är bakmonterade tre cm om jag inte minns fel, men vill du kunna köra lite park också kanske du skulle nöja dig med nån enstaka centimeter?
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
jo tycker också det men problemet är att jag troligtvis kommer växa mer... är för tillfället typ 187 men är bara 15 så kanske blir några cm. till och man vill ju ändå att skidorna ska hålla ett tag :) men var har du bindningen 3cm bakom vad?
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
shit, det var inte illa!
mina sitter tre cm bakom det märke som anger skidans faktiska mittpunkt. denna är givetvis längre bak än det man "mittmonterar" efter. kolla på sidan av skidan så ser du nog ett litet märke i form av ett streck eller en pil som markerar mittpunkten. ett annat tips kan ju såklart vara att gå till någon skidhandlare (specialist, givetvis) som vet vad de gör, och fråga vad de tycker och var du borde montera utifrån dina behov.
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
ok, jo kan man tycka men okrar inte släpa mig in till stan idag och åker bort imorn så man måste ju fråga här först :) sen pallar man ju inte vänta heller
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
jonathan-o sa:
inga fler tips`? undrar också om någon vet hur långt ifrån mitten skidans ''faktiska'' mittpunkt är?
Till att börja med tror jag bestämmt att mitten på skidan är densamma som den faktiskta mitten ;)

Skämt åsido, den "faktiska mitten" och skidans mittmontering skiljer sig nog rätt rejält mellan olika modeller, men på just denna skida kan jag tänka mig att den "faktiska mitten" ligger något framför mittmonteringspunkten. Dock bara en gissning.

Med den "faktiska mitten" menar jag den punkt varifrån du har precis samma avstånd till tail som nos.



Till huvudfrågan.
Jag tycker att 185 är ett självklart val, kanske t.o.m. ett minimum, det blir inte alls så otypligt som man kan tro. Visst kommer du känna skillnad men du vänjer dig fort. Jag gick själv från 170(175?)cm Pocket rocket (numera Gun) till Ross B3 i 185 längd (ganska stor skillnad i både skida och längd) men konstaterade kvickt att det var för kort när man ville stå på och gick upp till 195. Lång mening det där. Jag är 170 cm lång och väger runt 70-74 kg i gummiförpackning. Längdvalet tycker jag du ska basera på vad du uppskattar mest. Vill du helst åka park - 178 men som din fördelning ser ut nu så så är endast en tredjedel parkåkning och då anser jag att du borde ta klivet upp till 185.

Monteringspunkt är givet till "freeride".

Ja just det, jag hade valt 140-bindningen, fast egentligen hade jag valt en salomonbindning ;)
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
ok tack, det blir helt klart 185 när jag tänkt efter lite. Är Freeride mitt emellan Midsole och Corecenter?
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
jonathan-o sa:
ok tack, det blir helt klart 185 när jag tänkt efter lite. Är Freeride mitt emellan Midsole och Corecenter?
Freeride är den markering som är längst bak, brukar stå fr eller liknande. Bakmonterat om man utgår ifrån mitten.
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
midsole och core center står väl på k2 skidor, finns väl modern och freeridepoint på ross skidorna och freeride är den bakre markering. skulle tippa att det är 6-7 cm från true ski center.
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
ok tack, någon som har ett par och/eller vet hur långt ifrån mitten modern respektive freeride är på skidorna?
 
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
på förra årets fs var det 5,5 cm från modernpoint men vet inte om det är lika på bc.
 
Senast ändrad:
Längd+placering utav bindning på Ross scratch bc?
Jag instämmer med Jarle, som vanligt. Du skall ha 185 och du skall montera på freeride/standard, inte framme på modern-linjen.

Jag har cruisat på BC i två år, både 178 /(05/06) och 185 (06/07). Jag är 174 cm lång och var 73 kg tung. 178 i modellen utan WRS var riktigt najs som pistsmiskar- och parkskida, men lite kort kanske... Nu med WRS blir skidan mycket mjukare så den extra längden behövs i pisten så du får lite mer stabilitet. Jag tycker de är lite väl frammonterade även fast de är på standard då det är tajt skog, men det funkar. Men när det är lite mer öppet så är det grymt trevligt med extra längd. Jag gick ju faktiskt upp i längd efter första paret...

Bara så att du vet så ändrar de om i bindingarna till nästa år, iaf. de som Rossignol rekommenderar. Brigade kommer antagligen att fås med en 8-15 bindning (Free 150), men ifrån S-C lär man väl kunna få lite olika kombinationer...
 
"call back" fr\includephp::getSnow_report är ogiltig (error_invalid_class).
"call back" fr\includephp::getFooter är ogiltig (error_invalid_class).
Tillbaka
Topp