Liftkort Hemavan - Tärnaby, priser

Damit

Ny medlem
Liftkort Hemavan - Tärnaby, priser
Hej

Lyckades inte hitta någon tråd om detta, här var även det mest passande forums topicen.

Bor i Umeå och har planer på att förhoppningsvis vara i tärnaby/hemavan kanske 3-5 veckor. Har dålig ekonomi så försöker hitta ett sätt att komma undan med några hundralappar för ett årskort.

Först och främst undrar jag om årskortet för 2495kr gäller för en studerande(gymnasieskola) med ett såkallat CSN kort, eller om det bara är giltigt för dig som är Urniversitetstuderande?

Sedan har jag hört att årskortet ska ha sålts för ett billigt pris på typ någon mässa, även att dom stått på intersport någon dag. Då undrar jag om någon har koll på om det kan vara något liknande framöver?

Om du har stuga där så ska man tydligen kunna få det billigare också. Och för de som bor i Storumans kommun ska också kunna få det billigare har jag hört.
Någon som vet hur detta fungerar?

Om du har bra svar skriv pris och dylikt.

Tack för bra svar och hoppas jag/andra kan få någon nytta av detta.
 
Liftkort Hemavan - Tärnaby, priser
Iksu i Umeå höll sin Downhillmässa i Umeå den 29:e november. StiL Alpina höll sin i Luleå den 26:e november. På båda fanns representanter från Hemavan/Tärnaby. Jag köpte tex mitt säsongskort i Riksgränsen + Hemavan/Tärnaby för 2400:-. Inte så pjåkigt alls.

Tror dessvärre inte det kommer några fler mässor här uppe innan säsongen drar igång. Rätta mig gärna om jag har fel.

Gällande CSN-kort så är det bara att ringa dit. Jag antar att även studerande på gymnasiet har studentpriser.
 
Liftkort Hemavan - Tärnaby, priser
Jag tror du kan få 20% om du är trevlig. Säg att du är studerande så borde det funka.

Det du skulle ha gjort är att du skulle åkt upp hit i början på säsongen då det var rabatt för alla - oavsett var man kommer ifrån, hur gammal man är eller vad man jobbar med. Jag minns inte om det var 20 eller 15 procent men rabatt iaf.

För att få kommunpris (1495:-) måste man vara skatteskriven i Storumans kommun.

Liftkort har sålts på diverse olika skifträffar och mässor vid kusten men tyvärr har du nog missat dom allihop då de också var i början på säsongen.

Så mitt tips till dej är att komma hit med ditt CSN-kort och vara trevlig:)
 
Tillbaka
Topp