Booster straps hjälper som många redan sagt riktigt bra, för att de gör att tungan på innerskon sitter mycket tightare mot smalbenet och tillåter den att flexa mer med benet än med en helt stum strap.
Sen finns det också en anledning till att Tanner Hall, Seth Morrison, Shane McConkey, Eric Pollard m fl kör i 3-dels pjuk (Dalbello Krypton och Full Tilt). Helt enkelt för att de tillåter benet att flexa så mkt mer med pjäxan istället för hålla benet tillbaka.
Kolla på de här 2 filmerna för att få det djupare förklarat varför ett par boots av 3-dels konstruktion med tunga är så bra när man hoppar och studsar mkt, och även när man åker.
http://www.dalbello.it/technologies/krypton-tecnology/krypton-video.html
http://www.fulltiltskiboots.com/tech.asp
Att hålla på att skära i plasten på sina boots kommer förändra pjuken för alltid, mjukt och skönt för att hoppa kanske men utan respons och kraftöverföring när man ska åka hårt.
På Krypton och Full Tilt byter man bara till en mjukare tunga om man vill att de ska flexa ännu mer.
Ett bra träningstips för musklerna runt skenbenet är att göra sittande tåhävningar/-sträckningar med ett gummiband.