stortån trycker i bootsen

Ankargren

Ny medlem
stortån trycker i bootsen
Jag har ett par burton som är inne på 4:e året, har åkt 1-2ggr per år! Vänster stortå har börjat trycka väldigt mycket i framkant. senaste gången hyrde jag boots för att slippa problemet.
Skall försöka köpa nya boots men det är svårt att hitta några som passar, enligt flera mätstickor skall jag kunna ha strl. 44,5 men det funkar inte i verkligheten, jag brukar få ha ett par 46 för att det inte skall vara obekvämt, tyvärr så glappar ju resten av foten då!
Jag har hört talas om att det finns skor som man värmer upp för att forma samt att man då skall kunna placera någon slags "adapter" :-) på den eller de tår som trycker för att få mer utrymme just där, är det någon som har erfarenhet av detta?
Jag tror att det kan vara så att foten åker fram när jag står upprätt(hälsidan) det är inga större problem då jag ligger på tå skäret!
finns det något som kan hålla foten tryckt bakåt mot hälen (tror att burton skall ha något sånt)?

Alla tips är välkomna!
 
stortån trycker i bootsen
Boots som har Heat-moldable

Har själv ett par Burton Poacher, plockade ur innerskon körde in den i ugnen på ca 80 grader, (defenitivt inge varmare) lät dom ligga i 5 minuter ut ur ugnen och i med dom i bootsen, stampa ner fötterna ordentligt i dom dra åt dom ordentligt och gå omkring tills dom har svalnat.

se till att ha på dig strumpor som du brukar åka i, vill du ha mer plats för tårna så kan du antingen röra på dom inne i skorna medan du har på dig dom eller tejpa tårna, speciellt stortån i ditt fall.
 
stortån trycker i bootsen
Köpte själv nya boots i år uppe på Åreskidcenter ett par burton Driver X... Kan verkligen rekomendra dem..

Dem formade mina nya burton så dem satt som smäck.. Värmde och tryckte ut dem lite i framkant så inte tårna tog i. Sen gjöt jag nya sulor och la till material till hälen på bakfoten så där inte finns något som helst glapp.. Ända som kostade extra va sulorna men vart helt klart värt det..

Grymt kunniga måste jag säga..
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp