Twins

  • Trådstartare Trådstartare Axner
  • Start datum Start datum
A

Axner

Guest
Twins
Funderar på att köpa antingen Extrem Freek (176) eller Dynastar Pro Candide (180) vilken av dom är bäst om man bara inte håller till i funparken hela tiden utan åker en hel del pist och tar en och annan off-pist repa? Jag är 1,85 lång men gillar ganska korta skidor och väger 83 kilo. Jag kan även tänka mig köpa ett par andra lagg om nån kommer upp med nåt bra tips =)

//Axner the ultimate skiier!
 
Twins
Testade Candide 1.80 i helgen och måste säga att jag var imponerad. Bra grepp, kvick och rolig. Samtidigt dämpad och lugn i fart. Inte alls samma leksakskänsla som med exempelvis Scott P2 eller Fischer Airstyle.
Kan inte tänka mig att Freek har samma kvaliteter. Har inte testat dock, så jag ska väl inte säga för mycket. Om du ska ha Extrem ska du nog även överväga AK4. Testade den lite på kvällsåkning i flacka Gustavbacken i Lindvallen. Ganska anonym skida i de förhållandena, men den kändes inte helt fel i alla fall.
 
Tillbaka
Topp