Utan att ha varit i Åre den gångna veckan så har det varit uppenbart att det måste ha varit en av de sämsta sportlovsveckorna någonsin. Flera dagar med endast en stollift, VM6an, öppen i hela systemet Från Duved till Björnen. Med tanke på att en utbyggnad av liftsystemet är i rullning så uppstår en del frågeställningar.
1. Motsvarar stjärnliften förväntningarna på vindtålighet? Var den gamla VC-liften mer vindtålig, eller brydde man sig inte om den stod still.
1b. Åker folk i slalombacken, till del gamla storlalombacken (eller vad den kan heta) eller blir det bara väldigt trångt i stjärnbacken?
2. Kommer den nya liften bredvid VM8an vara mer eller mindre vindkänslig än stjärnliften? Vissa dagar är det uppenbart att den nya liften kommer göra mycket stor skillnad, men är det alltid så?
3. Om man tar bort VM6an och ersätter med en gondol till Hummeln, hade den gått samtliga dagar som VM6an gick? Om inte, hade det funnits någon åkning alls i centrala Åre? Visst bergbanan och en sittlift från Fjällgården kanske hade funnits i någon framtidsplan, men det vore ändå ett steg ner från VM6an.
4. Om den här typen av väder blir vanligare i framtiden (inte osannolikt) hur påverkar det utformningen av ett robust (vädertåligt) och samtidigt effektiv vid bättre väder?
Spontant tror jag att en gondol enligt Skistars planer blir riktigt dåligt i den här typen av väder.