vad ska jag ha för kontantkort i franska alperna?

EricG

Medlem
vad ska jag ha för kontantkort i franska alperna?
ska ner till val thorens snart å vara borta ett bra tag. vilket kontantkort är förmånligast att ha om jag ska ringa hem till sverige? blir det kankse billigare att ringa från telefonkioskerna? någon som har några tips?
 
vad ska jag ha för kontantkort i franska alperna?
Det brukar finnas telefonkort som används i det fasta telefonnätet. Man köper ett kort med en kod på och sen ringer man upp ett telefonnummer, anger sin kod och sen kan du ringa. Sist jag var i frankrike köpte jag några sådana för 7.5 euro och det var runt 120 min tror jag, om man ringde till sverige. men om du ska använda mobilen på till annat än bara att ringa hem, vilket inte är helt otroligt, kanske du tjänar på att skaffa kontantkort.

Henke
 
vad ska jag ha för kontantkort i franska alperna?
Skaffa ett liv istället för ett kort!

GLÖM TELEFONEN HEMMA ERIK!

Hoppas ni får det lika bra som det ska va!

// Nicklas
 
vad ska jag ha för kontantkort i franska alperna?
Henko har bra koll.. Tele2 kort finns på orten o som sagt så ringer man upp ett nummer o anger kod. Detta säljs inte på turistcentret utan kan bla köpas i en tobaksaffär i gallerian under gringos. Värt att kolla upp. Svårt för folk att nå dig dock. Deras problem.
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp