Vandringskängor - tips!

ogges

Ny medlem
Vandringskängor - tips!
Tja!

Som titeln lyder så skulle jag vilja få lite tips på bra vandringskängor, då jag har tänkt byta upp mig från nokia stövlar. Jag har kollat lite på The North faces Ballard boot. Är det någon som vet något om denna känga? Har även kollat lite på Meindel men annars än det så är jag helt nybörjare på ämnet.

Jag letar efter en ganska lätt och flexibel men ändå kraftig och vattentät doja, och den ska vara så BRED som möjligt, då min fot är extremt bred.

Tack på förhand!
 
Vandringskängor - tips!
Meindl island faller min röst på, har ett par från -90 som fortfarande är helt vattentäta så hållbarheten är det inget fel på. Fruktansvärt skön sko med.
 
Senast redigerad av en moderator:
Vandringskängor - tips!
Undvik North Face-kängan, det är mer en stadskänga för modemedvetna innerstadsbor (däremot har de andra modeller som ser okej ut).. Meindl är okej, men Island tycker jag är lite klumpig.

När det gäller kängor så är det första valet om du ska ha ofodrade eller fodrade. Ofodrade är av typen Lundhags, de har fördelen att de torkar snabbt när man är ute länge. Med en fodrad membrankänga så är det svårare att få dem torra om de blir blöta när man är ute.

Det beror ju på lite vad du ska ha dem till. Är det en längre vandring i typ Sarek så ställer det lite andra krav än t ex en kontinental vandring i alperna gör. Vissa kängor är mer vandringsbetonade medan många och ffa fodrade, lägre membrankängor är mer alpina och en skillnad är att de senare ofta har en semistyv- eller helt styv sula.

I Sverige är det ofta rätt blött och går man en höstvecka i Sarek i lite lägre fodrade membrankängor så får man räkna med att vara blöt hela tiden, därför väljer ju många lite högre skaft eller ofodrade kängor av typ Lundhags som är lättare att torka. Ska man däremot gå i alperna så är det mer upp- och ner, skrå och sällan/aldrig några blötmyrar som i Sverige och kanske behöver man även stegjärn vissa passager. Det leder naturligt till en lite annorlunda modell.

Vikten tycker jag också är rätt avgörande. Jag har själv rätt många modeller eftersom jag gjort en del jobb åt en spansk kängtillverkare, men de kraftigare varianterna får oftast vara kvar hemma om jag inte t ex behöver riktigt stegjärnsfasta kängor. Ska man gå 1-2 veckor så värdesätter jag mer en ganska lätt känga och numera går jag sommartid faktiskt oftast i lägre orienteringsskor (blir blöt, men torkar på nolltid).

Märken finns det rätt gott om. Meindl är vanliga på svenska marknaden. Och såklart Lundhags och Haglöfs. Andra riktigt bra märken att kolla efter är t ex La Sportiva, Bestard, Crispi, Scarpa och Asolo. Mitt tips är att inte fokusera direkt på ett märke utan att prova olika.
 
Vandringskängor - tips!
+1 på Meindl Island. Jag har också breda fötter och de passade perfekt. Mitt första par höll 13-14 år och jag ersatte dem med samma modell. Grym kvalitet och passform.
 
Vandringskängor - tips!
Själv har jag dåliga erfarenheter av Meindl Island men mina skalkängor från Lundhags kommer jag förmodligen fortfarande ha på mig när jag vandrar genom pärleporten, så det varierar beroende på vad man önskar och förväntar sig.

Le_Troglodyte skriver ett mycket bra inlägg ovan, läs det och ta till dig vad som står.
Fundera ut hur du kommer att använda dina kängor och således vilken kravspec du har. Leta sedan information om olka modeller som uppfyller den kravspecen för att slutligen kunna prova vilken som passar din fot bäst i butik.

"Trust the natives" som reklamen säger!
 
Vandringskängor - tips!
Tack för alla grymma svar! Då jag bor i Umeå och vandrar mycket i fjällen norrut så låter en känga med högre skaft som något bra, då det mesta man går på är blött året runt!

Meindel Island Pro it is, tusen tack:)
 
Vandringskängor - tips!
Jag valde Lundhags profi mid. Fantastisk känga, opti lästen borde passa dina fötter.

Valde mellan den och island. Mitt råd är att prova, island passade inte min fot alls.
 
Vandringskängor - tips!
Okej! kul att alla är så villiga att hjälpa:)

Jag hade tänkt använda kängan på kortare dags - 2 dags turer, mest i de norra fjällen. Och jag ska verkligen sluta kolla på priset. En känga man kommer ha på sig det kommande tio åren måste ju få kosta lite!

Vet någon vart man kring Umeå trakterna kan testa kängor såsom Meindel och Lundhags?
 
Vandringskängor - tips!
Lundags alla dagar i veckan! Har haft Meindl innan och de är inte i närheten av lundhags kvalitet och komfort. Stort plus med att den är ofodrad, gäller lundhags profEsianal, så själva kängan blir inte lika fuktig som Meindl. Funkar lite som ett skalplagg.
 
Vandringskängor - tips!
Tycker Crispi Nevada kan vara värda att kolla in också lite bredare än Meindl om du inte går på extra wide! Sen kan du testa lundhags syncro som har ett grymt hällgrepp om du vill ha en ofodrad jag uppfattar den som bredare än lundhags proffesional opti på min fot!
 
Vandringskängor - tips!
Och i samma mening bör man även nämna att Lundhags är världsmästare i kundvård och fixar sådana problem utan knorr eller kostnad!

Tillägg:

Ska du vandra i "norra fjällen" så rekommenderar jag starkt ett par skalkängor. Blöt kommer du att bli, antingen utifrån eller inifrån, ett par fodrade kängor kommer inte att torka i fält. Med skalkängor så byter du till torra strumpor och går vidare med ett leende på läpparna.

Sen är det även den ekonomiska aspekten av det hela. Själva fodret kommer att slitas och vara slut innan tio år har gått om du använder dem normalt. I en skalkänga sitter fodret i dina sockor, som är betydligt billigare och enklare att byta ut än kängorna. I längden blir det billigt att köpa dyrt.
 
Senast ändrad:
Vandringskängor - tips!
skalkänga alltså.. Funkar det mot hösten och tidig vinter också? Jag kollade upp Lundhags Syncro'n, och märkte att den hade väldigt högt skaft.. Detta är något jag inte riktigt har bestämt mig för, och finner väll för och nackdelar i såväl högt som lågt skaft. Är högt skaft lite overkill om det gäller kortare dags - 2 dagsturer?
 
Vandringskängor - tips!
Skalkängor fungerar lika som skaljackor på vintern. Om du fryser beror det på att du har för dåligt under!

Högt skaft är absolut inte onödigt även på helgturer, det beror snarare på var du går än hur länge du är ute.
Det är även mycket av en smakfråga, personligen föredrar jag höga skaft. Jag tycker att de ger ett mycket bättre vriststöd än låga kängor, och de ger ett bra skydd mot ris och sten när man går i ospårad terräng. Går man i huvudsak på breda stigar och spänger behövs inte detta skydd.
Det är alltså något man behöver prova ut själv, men det tar lång tid, flera år innan man vet vad man föredrar.
 
Vandringskängor - tips!
Perfekt Gua!

- Tompan14. Jo, men jag har hört att mer än ett par sockar i vandringskängor/skidpjäxor inte är något att köra på, och kanske ett par ull sockar är för kallt när snön ligger?

Av det du säger låter högt skaft väldigt bra, då jag ofta går i grunt vatten med stenbotten och fiskar. Samt kalfjäll med alla dess grästuvor mm.

Jag ska kolla in Meindels och Lundhags höga modeller! Tack för all hjälp, keep it commin'!
 
Vandringskängor - tips!
I Lundhags kängor rekomenderas att använda dubbel socka med en tunn ull liner innerst! Skulle rekomendera att köra ull på strumporna då det värmer när det blir fuktigt och även transporterar fukt väldigt bra!
 
Vandringskängor - tips!
Kung! förut har jag bara kört med en intersport tubsocka, vilket aldrig blivit riktigt bra - blött och kallt.
 
Vandringskängor - tips!
Syncro high är den bästa känga ja nånsin haft så den rekommenderas starkt.

Se till att inte snåla på storleken bara för du ska få in lite tjockare andralager för vinterdagar. Sommartid kan man alltid lägga in en sula om den blir lite stor med tunnare sockar.
Va noga med att vaxa in dom om du vill har fullt skydd mot väta. Finns ett vax för nubuck som gör att mockaytan bibehålls men ja kör vax för blanka skinn för det håller vätan bättre.
Eftersom det är en del pengar har jag blivit riktigt duktig på att lufta dom ett par ggr i månaden och tycker att det är riktigt trevligt att sitta å vaxa dom nån gång då och då.
Har fått tipset att inte förvara kängorna för torrt (typ kallvind) för tydligen kan de dra ihop sig något om de torkar ur. Har mina i lägenheten och de är väl den dyraste inredningsdetaljen jag har förutom laggen...
Sköter man sina Lunghags håller dom för evigt eftersom det inte är några problem att sula om dom!

God tur!
 
Vandringskängor - tips!
Bra tips, då jag ofta köper för små skor! Kan man använda vanligt bivax eller måste det vara nåt speciellt?
Ännu en bra varning! förvarar i princip alla mina skor i en kall, torr källare, tack! :)
 
Tillbaka
Topp