Värsta krashen!!!

Cronskar

Medlem
Värsta krashen!!!
Att hoppa är roligt men ibland går det inte så bra, i alla fall inte för mig. Troligtvis är jag inte ensam som inte alltid landar på fötterna. Vad har ni gjort för GROVA krasher i år?

Kan börja med mina 2 häromdagen: Jag och 2 polare fixade i ordning ett hopp på en parkering och drog fart med bil. Hoppet var ett platåhopp med ca 8m mellan kick och tänkt landning. Jag skulle testa först. Bilen körde i 45 och jag höll kvar ganska länge för jag ville inte landa platt. När jag sen hade släppt och var i luften började det kännas dumt. Jag flög för långt och landade efter en 11m lång och 4 m hög luftfärd platt på asfalt med 1 cm snö ovanpå. Min plattaste och hårdaste landning so far. Ajaj. (Senare gör jag om samma hopp och landning men hoppar 1m längre).
 
Värsta krashen!!!
Min värsta krash trixade jag upp för typ 2-3 år sedan när jag inte var någon haj på att hoppa. Det var ett ganska litet hopp och jag skulle lägga en mule (slänga upp skidorna på ryggen) men av någon konstig anledning fick jag framåtrotation, och krasha ner på ansiktet som tur va så tog mina goggels största smällen (de sprack sönder totalt) tillsammans med hjälmen. Men en rejält sprucken fläskläpp fick jag ändå dras med.
 
Värsta krashen!!!
Jag drog på en sjuhelvetes krash i somras på camp i Sölden....här e storyn:

Vi var då ute tidigt på morgonen för att ta lite sjysta bilder, och fotograferna fotade och fotade och allt var finfint...sedan framåt dan i takt med att landningarna blev slaskigare och slaskigare så hetsade skidåkarna varandra till ballare och ballare trick, så jag ville ju inte visa mig feg. Vi började gapa en corner, en koloss på 22 meter, och drog riktigt feta 360´s över. Jag gjorde efter en del tvekan en sjuk dspin 720 över hela skiten med en lyckosam landning, och alla jublade. Dags för nåt riktigt stort o fett, tänkte jag. Så jag knatade upp tio meter extra, och spettade ner mot kicken, som tornade upp sig som en vägg framför mig. Väl ute i luften, så slängde jag den fetaste flatspin 360 vi hade sett på campet, med en höjd på över sju meter. Folk såg ut som fågelholkar, men efter halva luftfärden anade alla att något höll på att gå snett. Jag blev klar med rotationen redan efter några sekunder, och hade fortfarande fyra fem meter luft under fötterna, vilket oundvikligt ledde till en halv flatspin till, så jag landade helt enkelt brutalt på rygg nere på platten, och dunkade skallen ner i snön. Där låg jag, avsvimmad i några minuter, med folk som kom springandes från alla håll. Väl nere på byn visade det sig att jag hade tur som kom undan med en whiplash och en spräckt vadmuskel. Det var det absolut fetaste tokflyget jag har gjort, och jag glömmer ldrig känslan av att landningen försvinner....

//jacob
 
Värsta krashen!!!
Så går det när man skall hålla på och trixa ;=)

Själv är den värsta när jag kom en ofpistrepa i Österrike, skall över en isig transportsträcka, faller, dunkar i axeln, och drar ett ledband... :) Inte lika fräckt.... Fast värsta skademässigt jag gjort.

Sen har vi ju alla fina "snurra men inte komma tillräckligt runt och hugga framkantern (åker bräda) med en del fina blåtiror och näsblod i floder som följd... :)
 
Värsta krashen!!!
Min snyggaste krasch gjorde jag i påskas i Bräckelandet i Åre. Jag skulle ta och göra min första framåtvolt i ett big jump. Jag hade gjort flera stycken i hemmabyggda hopp och inte kraschat rejält någon gång. I Bräckelandet tog jag det minsta big jumpet (det längst till vänster) för att ta det lite lungt. Grejen var bara att jag inte att hoppat i det innan och tog alldeles för mycket fart. Och sen tog jag i så att ena skidan flög av i upphoppet. När jag gjort färdigt volten hade jag hälften av hoppet kvar och befann mig flaxandes med bara en skida tre meter uppe i luften. Landningen blev en klockren bröst/nacke-landning en sisådär längst ner i hoppet. Publiken jublade...
 
Värsta krashen!!!
min värsta krasch hittills inträffade för ett år sen ungefär. skulle testa ett big jump som jag inte åkt i tidigare. tog ganska bra med fart. insåg för sent att "fan, den här kicken är fetingbrant" han inte parera, lyfte gjorde en halv bakåtvolt o landade på nacken, reste mig o skakade på huvet, när jag uppt`ckte att de satt kvar åkte jag viader. hade lite ont i nacken ett tag men va fan...
 
Värsta krashen!!!
Var i hemmavan för några år sedan, åker mot ett litet bigjum å får felskär precis innan och singlar handlöst med fetingbakåtvikt upp i luften. Landar på huvudet, reser mig upp och bortar av snön och åker vidare.

Kompisen frågade?
- Hur gick det?
- Med vadå?
- Hoppet!
- Viket hopp? Svarar jag förvirrat!

Jag hade tappat minnet, viste inte var jag var, vilken dag eller månad det var...

Ingen höjdare, men det kom tillbaka efter någon timme, och jag fick inga störe men;-)

 
Värsta krashen!!!
Min värsta krach är inte en krach i ett hopp som er andra.

Krachen kom efter att jag hade varit ute och åkt offpist i Gressoney i Italien, polarna var hemma i sängen. Efter att nästan ha åkt hela vägen ner kom jag till ett klippstup där det inte gick att åka utför. Istället för att klättra upp och leta reda på ett ställe att åka ner på satte jag brädan på ryggen och började klättra parallellt med klippstupet. Nu slutade det inte bättre än att jag antagligen (har en liten minneslucka på ca 4 dagar) tappade fästet och rammlade utför stupet en så där 10 till 15 metar för att slå i backen med en ljudlig smäll. Efetr att varit avsvimmad i några timmar tar jag min arm som har gått av och går ner till byn i cirka 3 timmar där jag blir upplockad av ambulans och skickad till sjukhus.

Det var slutet på den säsongen. :-(

Sensmoralken av detta är att man inte skall åka offpist där du inet har varit förut!!
 
Värsta krashen!!!
Det var för ca 3 år sen.
Jag skulle stila lite i Björnrike. Fina flickor stog och kolla på. Jag tänkte att jag skulle väll kunna lägga en lugn 360. hoppet var väll ca 10 meter. Drog in till hoppet med fin fart (var väldigt säker på det hoppet). Väl i luften känner jag hur jag börjar få mer och mer bakåt vikt. Jag landar rakt på tumarna (jag skulle ta i mot mig) och fick gå med tum skydd i 2 månader efter det. Jag tror inte brudarna blev särskilt impande.
Sen har man ju fått ett x antal skenbvens kross också. Den jag minns bäst var när jag och min kompis var i norlandsporten. Jag skulle lägga en 360 luo kang för första gången i mitt liv. Hoppet var ca 15 meter.
Jag snurra lugnt 180 drog lou kangen. Då stannade min rotation och jag lande ca 300 och har världens bakåtvikt. Kunde inte gå på en vecka.
 
Värsta krashen!!!
måste faan ha varit på BJ-tävlingen i slottsbacken förra året(vinterland)...
hoppet var inte så jätte stort, en 15m kanske!
men iaf, jag och mina andra ebony kamrater stod o tränade o de började trilla in lite folk... jag skujje showa lite me en 720 froggy men när jag hade kommit runt till 540 löstes ena skidan ut ca: 4m upp i luften, o jag fortsatte min skruv me en skida + en sjuk bakåt vikt! till slut landade jag på ryggen längst ner i landningnen o jag flummade runt i ca: 10 min sen började jag träna igen!

de blev helt enkelt en: 900 onefoot halv ½ backflip!


AOUTCH!

//H-one
 
Värsta krashen!!!
Min värsta krasch måste ha varit i Åre 1996. Jag skulle helt enkelt ta mig nedför dåvarande Lilla Fjällängen (numera borttaget) när olyckan inträffade.
Jag skulle precis ta mig nedför de extrema 56 metrarna när jag tappade staven. Jag fullkomligt gled nedför sluttningen utan min stav som var kvar på toppen!! Det gjorde riktigt ont, framförallt i själen, flera dagar efteråt.
Som tur var kom det en bergsguide efter mig som plockade upp min stav och kom ner med den till mig. Vad skulle jag ha tagit mig till annars??
Nej, detta är nog det värsta jag varit med om what so ever.
 
Värsta krashen!!!
min värsta vurpa var i vintras då jag från toppen av väggen åkte störtlopp SWITCH nerför hela väggen i hundfjället. Men som otur var så blev det felskär och.... ajajaj
 
Värsta krashen!!!
Åker bräda. Så att det itne blir några missförstånd.

Min absolut snyggaste krasch är en 8 meter lång superman to faceplant. Det var dock tänkt så, byggt hoppet själv. Och kollat landningen, 70 cm lössnö.

Men min värsta krasch var väll förra året.. Åkte i Byggdsiljum (en förhållandevis liten anläggning.) Det var i April, så det hade töat länge, men vädret var klart och det hade varit minusgrader på natten... Vilket ledde till att backen ver mycket isig... Jag åkte lite, hoppade och lekte lite smått. Sen så när jag skulle göra sväng, på tårna.. Så är det en liten isklump som frusigt fast. Som brädan tar i, Brädan flyger upp och jag landar raklång på mage. Jag glider fortfarande, hade rejäl fart före, så nu låg jag i sådär 30 km/h.
Jag böjjer benen av nån konstig anledning. Så att knäna är först.

EN sån här liten rad av småhopp, som är som gropar i marken. Ni vet.. SOm brukar va när det är dåligt pistat... EN sån åkte jag ner i från sidan, slog i högerknät i den bortre kanten. Knät var blått och svullet som fan i nästan 3 veckor..

Nu, sådär 6 månader senare väntar jag på pengar fårn försäkringsbolaget.
 
Värsta krashen!!!
hmm värsta kraschen jag gjort gjorde jag idag, söndag 1 december.

skulle testa ett hopp som var innan bigjumpen med kanske 5 m platå och väldigt lite kick. ett longjump kan man säga. några kompisar hade hoppat tidigare och dom sa att man måste köra störtlopp från halva jävla backen för att komma över, det var en jävla motvind så ni vet! jaja, dom hoppade och landade rätt precis i landningen. så var det min tur. jag fläska på med skitmkt fart, gjorde ungefär som dom, störtlopp från halva. jag brukar inte hoppa i såna farter men jag kände mig ändå inte rädd, dom hade ju gjort samma sak. men på nått vis ficka jag fan så mycket mer fart och när jag lyfte kändes det som att vinden tog tag i skidorna och lyfte mig så jag fick en helvetes bakåtvikt, jag slår ner på ryggen kanske 4 meter längre ner än där dom landade, tappade luften och fick jävligt ont i skinkan. jag tror inte jag hoppar i en sån där motvind igen!

HAHA!
 
Värsta krashen!!!
Att ta alldeles för lite fart när man ska hoppa över en väg är inget att rekommendera. Första försöket slutade med en väldigt platt och hård landning mitt på vägen. Gjorde ont som f-n i fötterna.
Andra försöket utfördes med lite mer fart, dock fortfarande för lite varpå det slutar med en landning i motlut i snövallen på andra sidan.
Pain is temporary, glory is forever!
 
Värsta krashen!!!
Hmmm

Detta är inte den krash som gjort mest ont eller där jag skadat mig men den va fet...

Det va i sollentuna backen förra vintern, va där o hoppa lite... jag tänkte prova på det övre större hoppet istället... det va iofs bara Jakob Wester som hoppade i det men ändå.
Jag frågar Jakob hur mkt fart man borde ta och han visar vart han kör ifrån... detta utan att tänka mig för... då jag väger kanske 25kg mer än honom, har längre bredare nyvallade skidor jämfört med hans som inte vallas, plus att han gjorde D-spin 720 vilket gör att man inte flyger riktigt lika mkt, jag skulle ju bara hoppa rakt fram.

Hur som helst så tar jag fart där jag trodde va ok... brydde mig inte om att bromsa då hoppet hade 15m platå o därför blir det svårt att bedömma första ggn man hoppar, jag blir överaskad av kicken och får bakåtvikt, upptäcker sedan att jag ligger 3-4m ovan marken när landningen börjar... jag vrider mig så jag landar på ryggen då jag alltid åker med ryggskidd och landar ca 20-25m efter kicken =)
Mina kompisar åker ner där jag ligger o skriker att jag ska röra på alla kroppsdelar (så ni kanske förstår att det var en ganska rejäl krash) men jag hade ju självklart tappat andan så jag sprattlade lite o kunde efter ca 3min säga mitt första ord...

Fick inga men förutom lite stel rygg dan efter och att jag va ganska skakis gångerna efter jag hoppade den dagen, men va ska man säga, ryggskydd rular fett =) räddade väl mitt liv/rygg iaf...

/Gustav
 
Värsta krashen!!!
Oj jävvlar! sorry gustav haha.....så kan det gå om man litar på mig, jag tror jag minns krashen.....den var inte dålig....
//Jacob
 
Värsta krashen!!!
Äh
Det va ju jag som va klantig, du sa ju bara vart du körde ifrån, dessutom så skadade jag mig ju inte, va enormt jävla skakis hoppen efter bara... =)
 
Värsta krashen!!!
Min värsta krash gjorde jag för några år sedan i snowboard-landet i fjätervålen. Där fanns det en quarterpipe med ett 45° stup att ta fart i, jag laddade för fullt och åkte rent för fort in i pipen och flyger 3 meter upp i luften och landar platt på ryggen. Men som tur var hade jag ryggskydd, men det gjorde ändå skitont och jag kunde inte gå riktigt på en vecka.
Använd ryggskydd!
 
Värsta krashen!!!
För två år sendan bröt jag nacken efter ett försök till bakåt volt.
Idag sitter jag förlamad till halsen och får mat via ett sugrör. =)

Ta det lungt med hoppningen.
Jacob
 
Värsta krashen!!!
Min värsta kras var faktiskt på snowblades..*skäms*haha
Det började iaf att jag hoppade lite i ett big jump..och så tyckte jag at jag vill ha mer air.så jag tar all fart jag kan, och få bakåt lut i hoppet landar på ryggen och typ stutsar upp på skdor fast med reällt bakåt lut och efter bigjumpet så står det massa gubbar och tanter och dom håller jag på att köra på så jag lägger mej ner för att bormsa. jag lyckades att bromsa men knät fick jävla smärta så jag inte kunde gå på 2½ vecka..
 
Värsta krashen!!!
Jag var en dag i bräcke i Åre och skulle hoppa med några kompisar. Vi hade åkt rätt länge så jag var rätt trött. Efter ett tag så åkte jag in till hoppet och jag skulle göra en switch 180. Men nåt gick fel och jag börjademin rotation på kicken så skidorna skar ner i kicken och efterssom jag hade mycket fart så gjorde jag en halv sidovolt och landade på huvet. Mina kompisar kom ner sen och sa att de trodde jag dött eller nåt. Men det gick bra jag hade inte ens ont i nacken dan efter. Så känn på den en switch 90 half sideflip. Inte ens Jon Olsson har gjort det.
 
Värsta krashen!!!
När ja var nere i Saalbach en vecka tänkte jag att ja de två sista dagarna skulle åka lite bräda. Allt gick bra tills ja laddade för fullt på ett Big Jump. Efter en liten sne landning stod det klart att ja hade brytit handleden. Inget jätteallvarligt benbrott men ändå. ja fick gå gipsad i två veckor och en dag efter att jag hade tagit väck det så åkte jag igen. Ännu en gång laddade jag på ett Big Jump och landninjgen blev även denna gång dåligt och när jag tittade på handleden stod benpiporna åt alla håll. In på sjukhuset och operation. Ja var gipsad i en månad och kunde endast sitta på restaurangerna när vi åkte upp till fjällen en vecka senare.
Och ja, ja åker inte så mycket snowboard nuförtiden.=).....


 
Värsta krashen!!!
Landade fakie, staven fick fäste i snön bakom ryggen och jag akte baklänges in i den. "180 fakie skipole backflip" känn pa den....
Facit: Tva kotor i ländryggen förskjutna och manga timmar hos mamma sjukgymnast och ett antal timmar i simbassäng...
 
Värsta krashen!!!
FINASTE KRACHEN JAG GJORT VAR NOG NÄR JAG SKULLE PRÖVA MIN FÖRSTA LINCOLNLOOP UPPE I ÅRE UNDER FREERIDE WEEKEND.
HADE JU SOM SAGT ALLDRIG GJORT NÅT LIKNANDE SÅ JAG VAR OSÄKER PÅ HUR MYCKET FART JAG SKULLE HA OCH MAN VILL JU INTE FEGA SÅ JAG BRÄNDE PÅ, MEN KOMMER PÅ ATT JAG HAR TAGIT FÖR MYCKET AV DET, SAMTIDIGT SOM JAG ROTERAR FÖR MYCKET.. O FAN VAD MAN HINNER TÄNKA NÄR MAN LIGGER MED NACKEN MOT EN FLATLANDNING.. HUR SOM HELST SÅ KUNDE JAG INTE LYFTA PÅ HUVET PÅ TVÅ DAR UTAN FICK SNÄLLT TITTA PÅ NÄR DOM ANDRA RIPPADE... SEN HAR MAN JU RAILS SOM GÖR LITE ONT ATT LANDA PÅ MED SÄRADE BEN, MEN DET SKA JAG INTE GÅ IN PÅ... /MARCUS E
 
Värsta krashen!!!
Schh, akta er! Om Tyschken och Freddelito märker att ni beskriver hur ni kraschar blir de megasura! De vill att man bara ska beskriva lyckade hopp, annars skryter man.




Ok, jag börjar: Det var en helnajs dag i Åres funpark. Jag tog fart, hoppade över hoppet och sen landade jag.

Nu är det er tur att berätta om den gången när ni inte kraschade.

>> RR <<
 
Värsta krashen!!!
En bra krasch var när jag åkte utför en stup på 200 meter. Tyvärr
var det platt landning, och litet puder. Jag är faktiskt död...
 
Värsta krashen!!!
Till alla er som tycker att ni är balla för era skador rekomenderar jag ett studiebsök på ortopedrehabiliteringen på något av dom större sjukhusen.
Där finns det många mest unga människor, spillror av sitt forna jag. Förlamade i mer eller mindre grad. Olyckor dom flesta i ungdomligt oförstånd råkat ut för.
Att raljera om sina egna missar ter sej mycket löjligt i sammanhanget.
Sånt här har ingen plats i forumet.
Stäng ämnet.
 
Värsta krashen!!!

Varför? Jag tycker det är bra att detta forum finns så folk kan få lite eftertanke och inse att den unga kropp man har är ganska bräcklig. Tror inte att folk vill briljera, att göra en riktig krash är bland det värsta som finns med skidåkning och någonting som, tyvärr, de flesta av oss här har fått uppleva.

Själv lyckades jag under friåkning i Riksgränsen i vintras hoppa ett litet krön med ganska rejäl fart och landade helt perfekt. Tänkte inte på att det var +5 grader i luften, Fick genomslag, slet ur båda skidorna och voltade, tumlade ca 20 meter. Överböjde bla. ryggen framåt. Första gången på vintern jag körde utan hjälm dessutom, "det var ju så varmt". Fick rejält ont i ryggen, gick dock över på en vecka. Jävligt obehagligt! Hade sedan nybörjartelislektion på eftermiddagen för ett gäng entusiastiska 30åriga kvinnor. såg nog rätt stel ut!

Ta det lungt, tänk efter. Ni har bara en kropp.
 
Värsta krashen!!!
Hela 9:an från min gamla skola åkte en gång till Kungsberget på skidresa. Jag åkte mest med 4-5 snowboardåkare, till historien hör att jag grät över hur urusla skidåkare det gick i min skola, snowboardåkarna var det dock inga fel på. Blev imponerad över vad dom kunde sätta, visserligen inga stjärnonr. Hur som helst, de 4-5 personerna byggde ett hopp. Det var ett bra hopp.

Nästa dag ser vi 20st snowboardåkare som håller på med hoppet o bygger om det osv. Jag hoppades på att dom visste vad dom gjorde. Det gjorde dom inte. För det första hade dom alldelles för mkt vinkel på det, landningen var sne och man landade flackt. I alla fall. Jag kommer där, dum som jag är så kollade jag inte in det först, väl uppe i luften inser jag att detta kommer gå åt h-lvete. Det gjorde det. Fick handtaget på staven in i glasögonen, staven ner i snön, plasten gick sönder, staven böjdes, jag fick en ordentlig bula mellanögonen pannan/näsan, några få små skärsår och en stukad hand. Dock när jag hade lyckats trassla mig ur mina skidor, stavar och hittat handsken som flög av så var jag inte riktigt på det klara med vad som hade hänt. Åkte ner till resturangen och fann min NO-lärare solandes. Han blev alldelles till sig och trodde att jag hade dött eller nått liknande :-)

Tur att jag inte är så hemma på jibb osv så att jag inte tog så mycket fart. Var ganska läskigt att se glasögonen, den böjda staven och bulan i ansiktet efteråt :)

(OBS: Min terminologi är urusel, hoppas ni förstår ändå :)
 
Värsta krashen!!!
Och jag då...Jag skulle göra en 9726543682 flat mute to one time overkill i Åre. Landa på fejjan FAN VAD COOOOOLT!

Shit...
Lägg ner den här tråden.
 
Värsta krashen!!!
Jag har förvisso inte läst igenom samtliga ovanstående inlägg men de enda jag ser som några som förstör för andra här är de som hävdar att vurporna beskrivna är någon form av briljering. Tycker det är högst långsökt att hävda att man briljerar när man berättar om hur "dålig" man har varit alternativt hur illa man har gjort sig.

Jag tycker det är ganska intressant att läsa om vad folk har varit med om, inte för att jag är skadeglad. Vad är så fel med att berätta om ens värsta vurpa? Jag ser inget skryt i det. Det vore patetiskt att både skryta om det samt att hävda att nån annan gör det (Om det inte förstås är tydligt att så är fallet).
 
Värsta krashen!!!
min värsta krash var nog i Tandådalens Black Magic Land....det var inget specielt stort hopp...skulle göra en safety grab men de gick inge vidare...fick rejält me bakåt vikt och landar rakt på ryggen...som var var hade jag ryggskydd men tappade luften...när jag ligger tär och söker efter andan hör jag mina kompisar skratta....de såg nog rätt kul ut men de gjorde hyfsat ont *ler*.
Fick inga större men...ficke väl lite ont i ryggen och var tvungen att vila ett tag men sen var det vara att dra ut igen!
 
Värsta krashen!!!
Mitt första trick någonsin - en backflip.... hoppet var på tok för litet och jag landade på nacken... blev ambulans med hög fart in på sjukhuset..... Men efter några timmar på akuten och på röntgen så konstaterade man att jag bara truckt ihop ryggraden... nån kota som vridit sej o nån som hamnat snett os å... men smätrstillande och 6-8 veckors vila tills jag får åka skidor igen... det överlever man ju.....
 
Tillbaka
Topp