Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Vi byggde hopp i Blge i somras. funkade fint. Jag hade dock ingen utrustning att hoppa med men jag filmade en del.
Det funkar fint att simma med både skidor och pjäxor. Man flygger ju inte överdrivet långt eftersom det är svårt att få överdriven fart. Det är ju bara o sprattla på som i simskolan så kommer man iland. Flytväst är ett tips.. Både som skydd och hjälp när man ska iland.
Som underlag använde vi presseningar som vi spolade med vatten hela tiden och hällde ut såpa på med jämna mellanrum. Något som vi provade senare var konstgräs/snö från hoppbacke ser ut som En hawaii kjol fast är som en lång kamm det funkade bäst. Men är svårt att få tag på.
Jo allt ger grym träning. Man får ju samma känsla i luften som i backen. Det är bara landningen som är lite svårare att känna. Men det är klart bättre än studsmatta.. Synd bara att det är lite omständigt..
Svårt o hitta backe till vattnet och fixa hopp. Sen lär man ju ha utrustning som inte är ens käraste för den slits. Fångremmar är ett het tips. En kille tappade skidorna på 6m djup det var drygt..