Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
tja! eftersom du väger så lite så behöver du nog inte så grymt feta skidor för att kunna åka bra offpist! jag väger typ 65-70 kg och jag har ett par k2 enemy och dom funkar klockrent i offpisten! dom är desutom ganska mjucka så topparna håller sig lätt ovanför snöytan. så eftrsom du väger så lite borde du ha ett par mjuka skidor! men men annars är det bara att höra i någon skidbutik så brukar dom veta bra!
om du vet att du åker som tilvlerkarna räknar med att tjejer åker så kan du ju kolla på tjejmodellerna hos de olika tilvlerkarna. K2 har flera bra tjejskidor. annars är väl PR rätt bra för lättviktare, som någon sa 5 by 5 oxå...hör dig för i olika affärer
jag väger ca 60 kilo och har ett par rossignol shratch bc 182 långa. de fungerar bra om du inte skall köra kortsväng. flyter underbart i lössnö och slask.