Razula – Velké Karlovice

Skidorter i Tjeckien
Razula ligger i Velké Karlovice i östra Tjeckien, nära den slovakiska gränsen. Det är en liten skidanläggning med tre liftar och som mest cirka 202 meters fallhöjd. Den kilometerlånga huvudbacken Razula står för den mer intressanta åkningen, med röd karaktär och relativt bra lutning för ett så litet område. Den har dock varit stängd för liftburen skidåkning under säsongen 2025/2026, och någon öppning för 2026/2027 är ännu inte bekräftad.
Den aktiva skidåkningen har i stället varit koncentrerad till Horal vid Wellness Hotel Horal. Här finns en 350 meter lång nybörjarpist med cirka 50 meters fallhöjd, släplift, konstsnö, skidskola och ett barnområde med rullband. Terrängen är enkel och passar främst barn, nybörjare och den som vill träna grundteknik. Offpist och längre piståkning är inte Razulas styrka i det nuvarande utförandet.

När huvudbacken är stängd används den bland annat för pulka och topptur på eget ansvar. Razula är därför numera främst en liten familjebacke, inte ett komplett skidmål för vana alpina skidåkare.

Boka boende

2 vuxna · 0 barn
Vuxna
2
Barn
0

Razula – Velké Karlovice Snöprognos

  • Torsdag
    6.7 mm regn
    7.2°
    2.3 m/s
  • Fredag
    2.6 mm regn
    7.1°
    1.4 m/s
  • Lördag
    0 cm
    9.3°
    1.1 m/s
 

Fakta om Razula – Velké Karlovice

Kvällsskidåkning:1 st nedfarter
Konstsnö:1 st nedfarter
Längsta nedfart:1000 m
Total pistlängd:1 km

Liftar (Totalt: 3)
Ankarlift: 2
Replift: 1
Liftkapacitet:  2000 personer / timme

Fallhöjd
Razula – Velké Karlovice Fallhöjd
Högsta punkt: 782 m
Fallhöjd: 202 m
Lägsta punkt: 580 m

Längdskidåkning
Spår:1 km
Upplysta spår:0 km
Konstsnö:0 km

Områden
Snowparks:1
Barnområden:1
Land: Tjeckien
Visa alla skidorter i Zlín

Recensioner av Razula – Velké Karlovice

Vad tycker du om Razula – Velké Karlovice?
5
4
3
2
1
0.0
0 recensioner