jarnebring
Aktiv medlem
Armada Victa 87 TI vs Kenja (äldre)
Tänkte fynda skidor till dottern och undrar om någon kvinna kört Armada Victa 87 TI och även Völkl Kenja 2015-2019:s modell och kan jämföra?
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Nu är jag inte kvinna, och har inte testat respektive modeller. Men har klämt en hel del på invictus 89 ti och synat dom samt åkt på kendon som motsvarar kenja. Kenjan är biffigare med mindre rocker. Åker hon mest på skär med hög fart och tryck kan den vara ett bra alternativt. Vill man ha mer lekfullhet/sladdvänlighet skulle jag gå på victa 87 ti som har en kraftigare nosrocker samt mildare flex. Båda har metall i sig men victan skulle jag tro har tunnare lager men lite kevlar och kålfiber för att kompensera det. Skulle nog ändå klassa båda inom charger kategorin men victa kanske åt light charger hållet. Nu tänker jag främst på pist egenskaper, men skulle tro att victan är roligare i löst tack vare nosen och den något lättare vikten.
Annars span in:
2020 Armada Victa 87 Ti – 2020 Ski Test
For skiers that want a performance-oriented all-mountain ski that can lay down powerful turns on groomers, but also has a little more of a playful, fun side than some of the other high-end, advanced/expert-level skis out there, the Victa 87 Ti is a fantastic choice. It might not have the raw...www.skiessentials.com
Finns säkert något på kenjan där också.
Ja, jag har ju lite koll på båda modellerna. Hon är f.d. tävlingsåkare så hon kan nästan inget annat än att gå på skärMen hon har kört sönder ett par Kendo (samma som Kenja) denna vintern och hon tyckte om dom rätt bnra fast sa att dom var lite "klumpiga". Min tolkning är att dom kändes något sega kant till kant för henne. Så när jag nu ser 87 Victa TI för ett bra pris tänkte jag att det kunde vara en ganska liknande skida fast lite snabbare och lekfullare. Men rätt lika ändå. En perfekt ersättare till dom slaktade Kendosarna.