Från Hemavan till Riksgränsen

molleee

Ny medlem
Från Hemavan till Riksgränsen
Tjena! Jag och några kompisar planerar en resa från Hemavan till Riksgränsen och skulle gärna få tips på turer vi borde göra under vägen. Att åka omvägar är inga problem.

Hur: I husbil

När: Från ca 25 april till 10 maj.

Var: Hemavan till Riksgränsen, vägen mellan får vi gärna hjälp med.

Annats: Ös på med annan nyttig info.

Hade fint!
/Molle
 
Från Hemavan till Riksgränsen
Alltså om ni ska köra bil genom Sverige från Hemavan till Riksgränsen så måste ni ut på 45:an
Dvs Hemavan-storuman-sorsele-arvidsjaur-jokkmock-gällivare-kiruna-abisko-riksgränsen. Under den streckan kommer ni om ni har tur och riktigt bra väder att kunna se fjällen skymta 10- 20 mil bort. Det klart att det går att göra avstickare från 45:an men då blir varje avstickare 20-40 mil tor.Ettannat, och i mina ögon bättre alternativ vore att köra från hemavan och in i norge. Antingen hålla e6:an och få runda men höga fjäll eller följa kustväg 17 för att få miljöer i klass med lyngen och lofoten. Kortare resväg än det första alternativet och myriader med fler toppar att gå på.
 
Från Hemavan till Riksgränsen
Tack stojje!

Självklart är tanken att åka genom Norge. Glömde nämna det i trådstarten. Den vägen, vilka fjäll är extra värt ett besök?
 
Från Hemavan till Riksgränsen
Just nu har jag ingen karta framför mig men jag ska försöka ta det ur minnet.Kuststräckan är magisk vacker och det finns fantastiska skid åk men man bör beakta att många av kustfjällen har mycket sva, dvs det är ingen markvegetation som binder snön vilket gör att man måste vara extra försiktig angående vägval och laviner.

Åker du västerut längskustvägen från Mo i rana så blir fjällen bara spetsigare och brantare ju längre ut du kommer. Runt Aldersundet finns det ett gäng olika toppar att gå på, runt 1000m bla Liatind. Snötillgången på fjällen alra närmast havet kan variera i april/ maj. Norr om detta område har du Svartisen ock Glomfjord, här finns det hur mycket att gå på. Skidåkning ända in i juni om man vet var man ska gå. ett fantastiskt område.
några mil norr om glomfjord har du småtindarna, memaurtinden och sandhiornet. Brant bra men kan vara lavinfargt.
Just söder om bodö har du börvasstindarna. Fina att gå på men det tar ofta en timme anmars att komma fram till foten av lämpliga skidåk.

En fjällrygg in från kustenjust söder om bodö ligger Beiardalen. toppar mellan 12-1600 m. väldigt snösäkert och väldigt bra åkning.
Vill du se bilder och få inspiration så gå in på www.northern-safaris.se eller på Northern Safaris på Facebook

Längs e6.an norr om bodö har jag varit mindre. Det finns en del åk direkt upp från vägen. Området Steigen ser bra ut. Sen kommer du till narviksfjällen som kräver sin egen beskrivning - Se Topptur av Micke Ekenstam.

Har du frågor om nåt speciellt område så fråga på bara.
Jag kommer antagligen att vara i området runt beiarn och glomfjord under ungefär samma period som er.
God tur
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp