Funkar Armada ARV som telisskida?

Paceman

Medlem
Funkar Armada ARV som telisskida?
Har åkt på mina gamla Elan Bobcat nu i för många år, har varit riktigt nöjd med dem.
Tyckt de funkat bra i både pisten och utanför.
Men, var i Gränsen under Valborg i år och sjönk igenom i smöret så fort man lämnade pisten. Brukar vara där tidigare på säsongen, så jag har aldrig upplevt det så tidigare.
Hyrde då i stället bredare skidor och hade roligt.

Väger nu ~80 kg, 180 lång och åker ganska djupt och hårt. Surfa runt offpist och härliga skärande svängar i pisten.

Så nu hade jag tänkt köpa lite bredare skidor, och har kommit över ett par Armada ARV 175 som jag funderar på.
Funkar de som telisskida?
Upplevde dem något mjuka...när jag stod och böjde i dem.

Kom gärna med synpunkter på dessa eller gärna även förslag på annan bredare telisskida (med twintip).

Någon invändning mot Rottefella Cobra R8 bindning?
 
Funkar Armada ARV som telisskida?
Lite sent svar kanske men men... ;)
ARV'ens flex varierar lite. De har blivit styvare för varje år som går. De har bra rykte i alla fall.
185:orna är styvare än de kortare längderna enligt utsago, har dock bara känt på 175:an
Jag kör ett par 2007/2008 ARV 175 (dock ej som telisar) och de är riktigt roliga skidor.
Något mjukare fram än bak (vilket funkar bra om man kör lite uppkört, fronten flexar medans bakre delen ger stabilitet).
De går riktigt bra i pist, förlåtande utan att tappa känslan eller bli tråkiga, hyggligt stabila och bjuder inte på några överraskningar. Samtidigt flyter de på rätt bra i lössnö. De funkar också helt okej i hopp och trix.
Kanske känns som om 175 kan vara lite kort för dig men det känner du bäst själv, beror ju mycket på åkstil och vad du gillar för känsla i skidorna.
 
Tillbaka
Topp