Havregryn och Sprit?

BillieJoe

Ny medlem
Havregryn och Sprit?
Ska tillbringa vintersäsongen i St. Moritz, Schweiz, och har nu börjat packa väskan. Så började jag fundera på ifall det finns havregryn i affärerna i Schweiz? Hur ska man annars göra havregrynsgröt? En annan fråga är om sprit är extremt dyrt där? Är det idé att ta med ett lager hemifrån?
Kanske något oviktiga frågor, men man kan ju alltid fråga :)
 
Havregryn och Sprit?
inte stenkoll på var schweiz ligger på kartan, men åker man inte förbi tyskland om man åker dit? om du bilar eller åker tåg eller kanske trampar tandencykel så kan du ju alltid inhandla spritlager billigt där

havregryn antar jag att dom har? vart är världen på väg annars? :)
 
Havregryn och Sprit?
Klart det finns havregryn spriten är billigare än sverige (i affären) men vem kan sätta ett värde på alkohol? va?
 
Havregryn och Sprit?
Grattis du kommer få det grymt! En flaska absolut kostar 27 CHF men man kan alltid göra som alla generationer av St.Moritz aupairer och dricka Coops matlagningsvin för 2.60 litern! Rocka hårt och glöm inte att lägga ett par schyssta svängar under Maste 8 på Corvatsch!

Förresten var ska du jobba med?
 
Havregryn och Sprit?
Vet inte om det är så bra att ta in mycket sprit...enligt
http://no.myswitzerland.com/en/explore.cfm?category=International&subcat=Travel Formalities

får man bara ta in:

Tobaccos and spirits:
These limits apply only to persons older than 17 years
- 200 cigarettes or 50 cigars or 250 grams of pipe-tobacco
- 2 liters of alcohol (up to 15% vol.) and 1 liter of alcohol (over 15% vol.)

2 liter öl och 1 liter vodka t.ex....! Vet nån hur hårda dom är på detdär? Eller är det lugnt, kan man fylla bilen med bärs på vägen ner?

 
Havregryn och Sprit?
Ska du flyga ner verkar det dumt att släpa med både sprit och mat eftersom du troligen vill använda vartenda kilo du har rätt att ta med dig till andra prylar (kläder, skidor, silvertejp, etc). Övervikt är dyrt.

Ska du bila ner kan du såklart ta med allt möjligt. Tull-gubbarna i Schweiz uppfyller (och ibland överträffar) myten om schweizare som grymt välorganiserade och effektiva när de väl bestämt sig för att stoppa en bil och leta igenom den. Kan vara värt att tänka på. En nervevad ruta, ett leende och ett glatt "Guten tag!" ökar dina chanser att bli förbisläppt. Uppvevad ruta, solglasögon och sur attityd ger dig goda odds att få en eftermiddags umgänge tillsammans med Herr Gruber på Zollamt.

mickez: Alkohol är de hårda på och böterna är höga... Öl kan de i och för sig vara snällare med, sprit är de ofta tuffa med. Tänk även på att matvaror kan vara illegala.
 
Havregryn och Sprit?
Böterna är så höga att du nästan betalar svenska priser på spriten om jag inte minns fel! Kan dock ha ändrats.....

Men Billiejoe, Spriten köper du i livingo på andra sidan berget. 40 kr för en flarra enliters absolut. Ungefär lika mycket för en flarra 97% sprit med dödskallar på! Den är dock drickbar om den späs ut en aning.......
 
Havregryn och Sprit?
Att åka till St. Moritz måste väl vara livsfarligt?! Är det inte svindyrt där? Ja menar där är ju alpernas absolut snobbigaste ställe? Har varit där på dagsutflykt å fan... där är dyrt!

lite kuriosa... man måste ha 100 000 (sek) på fickan för att få komma in på casinot... va jag har hört i alla fall..

Men vet du vad?! där går att hyra pudel + päls för den som vill ta sig en tur..

Gällande spriten finns det väl inget land som är dyrare än sverige? Inte så att det lönar sig att ta mä i alla fall.. va i samnaun i vintras ( också där dagsutflykt) å köpte sprit... där va ju skattefritt... 2 Liter JD för 20 euro... inte helt fel..

Å havregryn e jag rätt säker på att dom har.. annars kanske dewt går att prenumerera på....

Lycka till!

 
Havregryn och Sprit?
Du har så rätt så rätt så. Men det handlar mest om en gata där du hittar Palace Hotel, juvelerare, klockbutiker och rätt många klädbutiker som inte har prislappar...... För dom som inte är nog rika ( Kan ha en ny päls varje dag) så finns det även pälsuthyrning så att man kan spela rikare än vad man är........(En anständig päls kostar 300000-400000 enligt min uppgiftsgivare).

Resterande delar av byn är som vilken schweizisk alport som helst. Fast mer dricks och mer kapitalstarka människor som man kan blåsa på pengar. De kapitalstarka människorna har schyssta lagg men åker inte offpist vilket vi säsongare var otroligt tacksamma för.
 
Havregryn och Sprit?
Är inte intresserad utav havregrynen.........men hur är det på skidorterna i Schweiz? Är det superdyrt eller vart ska en vanlig svensk tonårsfamilj välja att åka till? Hur är det i Samnaun, är det bra o billigt o handla där`?
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp