Anders_Nilson
Aktiv medlem
"Korrekt" Carving
Trampdynan är av vikt här helt korrektHitMe sa:1. I min värld är det mycket stor skillnad mellan att "ha kontakt med plösen" och att "belasta plösen hårt". Själv står jag väldigt tydligt på främre tramdynan när jag åker men belastar för den delen inte plösen hårt utom möjlgen vid ojämnheter och obalans (har riktigt styva pjäxor, om nu det spelar roll). Är verklige detta centralt? Själv tycker jag att när jag går från att bara "tänka" att låta trampdynan förmedla trycket till skidans framdel (i inledningen av svängen) til att mer aktivt belasta plösen så tappar jag dynamik i åkningen och får det svårare att få iväg skidorna i svängens slutfas.
Trycket på plösen varierar naturligt vis med man kan aktivt få hälp av att ha ganska mycket tryck (blir begränsat eftersom de muskler som fixar det inte kan göra hur mycket som helst)
Tryck på eller hur mycket tryck är ointressant, det är snarare så att du ska ha kanten i snön och få stöd av den, dvs ha kant på innerskidan
skulleinte kunnatänka mig Micke ironisk....
- anders