MTB Downhill i Italien?

Henkepenk

Ny medlem
MTB Downhill i Italien?
Tjena!

Jag och tjejen funderar på att semestra i norra Italien nästa sommar, där måste man ju kunna åka downhill tänkte jag!

Är det någon här som har erfarenhet och kanske vill tipsa om något ställe?

Ha det

/Henrik
 
MTB Downhill i Italien?
Själv vet jag inte, men hör med Jeffa här på freeride, Tror ahn har lite kol på det!

//K
 
MTB Downhill i Italien?
Det ska finns massa riktigt bra åkning runt Garda-sjön. Har inte varit där själv så kan inte ge några mer konkreta tips. Finns även en del bra åkning vid medelhavskusten öster om Nice, kommer tyvärr inte ihåg vad stället heter just nu men nån annan kanske minns?
 
MTB Downhill i Italien?
Jag var i Gardasjön och seglade denna sommar. Väldigt mycke MTB åkare både X-C och DH/FR.
Tyvärr blev det inte tid över för att prova utförslöporna men de finns i mängder vid de norra delarna av sjön. Kabinen i Malcesine (ca 1 mil söder om Torbole) var öppen och mycket cyklister.
Jag tror inte ni blir besvikna.

T-son
 
MTB Downhill i Italien?
Val Di Sole har ju åtminstone tillräckligt med spår för att köra vm... Där lär det ju finnas en hel del åkning. Jag har hört mycket bra om Finale Ligura också, men tyvärr inte varit där själv, så egentligen vet jag inte ;)
 
Tillbaka
Topp