Olika DIN på tå och häl?

  • Trådstartare Trådstartare pd
  • Start datum Start datum

pd

Aktiv medlem
Olika DIN på tå och häl?
Är det någon som har åkt med olika DIN-tal på bindningens tå och häl-del?

Har inte haft några problem alls med tå-delarna. De vrider ur när de ska och sitter annars stabilt, inga tjuvsläpp, så dem vill jag inte gärna ändra på. Däremot så har jag vid två tillfällen sträckt vadmuskeln när häl-delen har löst ut - och alltså "klivit ur" bindningen. En gång så det kändes och yttrades rikligt av sådana ord som brukade vara barnförbjudna och en gång riktigt rejält med ett par åklösa dagar och därefter haltande i två tre veckor som följd. Därför funderar jag på att ta ner DIN-talet på häl-delen och lämna det som det är på tå-delen. Enligt DIN-kalkylator så bör jag gå ner ca ett skal-streck efter att ha passerat 50, men funderar alltså på att bara göra det i häl-delen.
 
Olika DIN på tå och häl?
🤔 spännande
Det hör följer jag
Också av anledningen att jag passerar 51 om en månad.

Är dålig insatt i ämnet.
Tillräckligt mycket åkare så jag minns åren när vi sa...dra dem i botten å sen ett halvt varv tillbaka så är det perfekt.
Men nu för tiden lägger jag på lite mer än rekommenderat för min vikt längd och åkstil.
Men nu kom det där med passerat 50 in och ja jag borde kanske fundera.

Rent teoretiskt så känns det som att ha olika fram å bak bra.

Men jag följer tråden med spänning
 
Olika DIN på tå och häl?
Jag har kört olika i många år... Även om jag brukar köra tvärt om, högre DIN i vertikal- än lateralutlösningen.
 
Senast ändrad:
Olika DIN på tå och häl?
Jag brukar skruva upp häldelen till högre DIN när jag åker puder för att de inte ska lösa ut när man landar och sjunker ner :)
 
Tillbaka
Topp