Onda fötter, rehab hjälp.

coig

Ny medlem
Onda fötter, rehab hjälp.
Jag behöver hjälp för jag får inte ordning på mina fötter.

På 2½ år har jag besökt 4 olika allmänläkare, blivit skickad till ortopedläkare samt besökt 3 olika ortoped specialister som gjuter sulor och donar. Det har kostar en massa pengar och framför allt har jag inte kunnat åka skidor undertiden. Total katastrof.

Problemet är dels pga att jag har höga fotvalv och dels ironiskt nog att de sulor jag fick gjutna på Alpingaraget tappade formen efter ett tag. Att upptäcka detta när pengarna mer eller mindre är slut säsong två hjälpte inte ett dugg. Ibland är man rätt dum.

Min senaste specialist har kunnat hjälpa mig, nu kan jag i alla fall gå och vissa dagar till och med springa efter bussen. Höga fotvalv samt hårt slitage vid ett par säsongers åkning samt att jag bara gick i sandaler hela sommrarna har orsakat att jag fick dessa problem.

Även om det nu är bättre så har det tagit stopp, jag har perfekta sulor och stabila skor. Enligt min specialist skulle det bli bra nu men det blir inte bättre och även om jag ska gå och vänta i en månad till på att det ska bli bättre vill jag kolla alternativ. Nån som haft samma elakartade problem?

Det blir inte bättre och det finns inte en chans att jag klarar av att åka skidor...och det är inte riktigt ett alternativ i min bok. Skidåkning är nödvändigt och jag har redan väntat länge nog.

Är det nån som har något tips på nån super specialist nånstans? Nån som klarar det ingen annan klarar? I göteborgstrakten är en fördel men jag kan tänka mig att åka en bit.

Tack för er som läst så här långt och alla råd är välkomna.
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp