Singelkö

flarne

Ny medlem
Singelkö
Var i Järvsöbacken idag igen och blir lika förbannad varje period med lite mer folk. Ska det vara så jävla svårt att ordna en singelkö till sittliften.

Vissa dagar så är vettigt folk som är liftvärdar och då ordnas det någon form av spontan singelkö vid intaget där skidskolefolket kliver in men titt som tätt så stänger liftkillarna till den ingången. Det handlar allså om en kö för att fylla upp sittliften så att varje lift går full.

Har möts av argument som
-Folk som inte åker singlar skulle ställa sig i singelfållan.
-Det är upp till var och en att avgöra om de vill åka ensamma.

Vill folk som normalt skulle delat på en lift, dela på sig och fylla upp två enkelstolar till två fulla stolar så har man i min bok minskat kön med en stol.
Kan säkert se att vissa personer vill åka själva men den rättigheten minskar enligt mig för varje meter som liftkön växer (idag var den nästan på påsknivå). Har förresten inte träffat någon som har tackat nej till sällskap när jag frågat, de är glada att ha någon att snacka skit med på väg upp.
 
Senast ändrad:
Singelkö
flarne sa:
Var i Järvsöbacken idag igen och blir lika förbannad varje period med lite mer folk. Ska det vara så jävla svårt att ordna en singelkö till sittliften.
Ja till sittliftar som tar så pass många åkare så är det effektivast om så många som möjligt åker tillsammans. Kan förstå om vissa vill åka själva i ankarlift eftersom att vissa klarar bättre av att just åka själv i såna när de är nybörjare. Däremot sittliftar äventyrar ju ingens balans. Att personalen har argument som att vissa åkare ska få bestämma själva om de ska åka själva eller inte är ju bara en undanflykt för att slippa ta ett ledaransvar när situationen kräver något annat. Precis som i bussar så vill de flesta sitta själva med ett tomt säte bredvid men sen när situationen kräver det att bussen fylls av en massa folk så används alla säten. På liknande sätt bör ju även liftsystem fungera att så mycket folk som möjligt ska få en trivsam upplevelse för att så snabbt som möjligt ha möjlighet att börja färdas till sitt nya mål, i detta toppen av backen.

Singelkö är ett sätt att effektivisera en kö för dem som är åker själva och försämrar för de åkarna som åker i grupp eftersom att turordningen blir orättvis. Att Järvsöbackens personal inte orkar styra upp liftköerna kan bero på många orsaker. Om jag hade jobbat som liftvärd i en backe som Järvsö där situationer som denna med extrem ineffktivt liftsystem så hade mina trollegenskaper tagits fram med den övriga personalen. Jag hade startat provocerande diskussioner om hur man skulle kunna lösa köproblemet och samtidigt tillfredställa de enskilda åkarnas kössystem och de som kommer i grupp. Tror att processen skulle bidra till extremt många bra lösningar.

Men eftersom att jag inte är i Järvsö så tror jag självklart att även vi på Freeride kan komma på några effektiva system som vi sedan kan tipsa Järvsöbackens liftpersonal om så att de kan bli bättre och skapa nöjda liftkortskunder. Ser att Liftexperten IngemarH79
redan har kommit med ett förslag dock endast när det gäller ankarlift. Hoppas på att han läser inlägget en gång till och ger förslag på hur singelköer kan organiseras för sittlifter som tråden handlar om.:P

Mitt förslag för att minska köerna är att göra speciella avspärrningar
för varje sittplats i en sittlift. Brukar ju förekomma en klumpkö för grupper och en singelkö för den som vill åka med vem som helst. Om det är t,ex 4 sittplatser så är det istället 4 singelköer, då borde systemet bli bättre. Och de åkare som vill åka tillsammans upp får se till att ställa sig i kön så att de kommer fram samtidigt helt enkelt. Detta liftssystem kräver lite mer avspärrningar och markeringar för att skilja de olika köerna åt och ger därför mer jobb för liftpersonalen. Så frågan om vilka som ska hinna fixa med detta är en annan fråga. Om det ska ske av en anställd så måste något annan arbetsuppgift bli mindre av eller så får någon extrajobbare anmäla sig frilvilligt till detta uppdrag. Finns säkert många lösningar för den som är engagerad att få nöjda liftåkare.

Vem ska kontakta Järvsöbackens personal om alla bra förslag som skrivs här? Har du flarne lust med det eftersom att du är mest insatt?
 
Singelkö
Sesådär, nu fick Flarne lite jobb. Bra, det har han för lite av på dagarna.

Så, när du ändå är i farten, tycker jag man borde införa snigelkö. Där kan de som vill njuta av vädret, sällskapet, åsynen av en liftstation, eller bara mingla lite ta plats. Kanske att man inrättar en snöbar som serverar Fernet med gräddklick på, eller Genever straight. Andra aktiviteter i snigelkön skulle kunna vara speed-dating, ringdans, varpa eller armbågsboxning.
För åker man skidor är man väl på semester, eller kopplar i alla fall av, och inte är det väl slagsmål om manchestern inte?
 
Singelkö
Jag tar gärna på mig att föra fram de förslag på förbättring till Järvsöbackens personal.

Även om jag gärna sett en snöbar nere på sydsidan i vårsolen tror jag liksom inte att det kommer hända.

Precis som I3ea var inne på så handlar det här enbart om sittlift och i det här fallet så är det en tvåstolslift och jag tror också att anledningen till att den inofficella singelkön stängs är just att det sticker för mycket i ögonen på de som står i den vanliga kön då de säkert tycker att man tränger sig men det handlar alltså om att fylla korgar som annars bara hade gått med 50% last det skulle säkert sticka mindre om det fanns en officiell fålla.

Det svåra som jag ser det att få till en singelkö är just hur och var man plockar in den för att den dels ska passera inpasseringsbyglarna och dels inte ska kunna användas för att tränga sig in i kön och utan att det tvingar personalen till extra jobb långt från påstigningen.

Tips från er liftvärdar där man har löst liknande problem.
 
Singelkö
IngemarH79 sa:
Sen kan vi bara uppmana folk att åka två och två, inte tvinga. Det är ett serviceyrke vi sitter på, inte processövervakning.
Hur ser du på Processvägledning då för att effektivisera ett kösystem? Svenskar gillar ju att organisera sig i diverse köer och blir därför extra irriterad om någon tränger sig före eller om kön är långsam.

Kanske är det en annan personalkategori än just liftvärdar/liftskötare som fixar markplatserna runt liften och dess markeringar för vägleda åkarna till rätt köfålla. Järvsöbacken borde ha koll tycker jag hur ansvarsfördelningen funkar där.
 
Singelkö
I3ea sa:
Singelkö är ett sätt att effektivisera en kö för dem som är åker själva och försämrar för de åkarna som åker i grupp eftersom att turordningen blir orättvis.
Detta är ju ett märkligt sätt att se det. Alla får ju vänta längre om inte liften nyttjas maximalt. Har du bråttom, visa lite initiativ och åk i singelkön själv då.

Typ som socialister som tycker att det är bättre att alla har det lika jävligt, svälter och är sjuka än att låta de som tar eget initiativ ha det lite bättre.
 
Singelkö
snorkel sa:
I3ea sa:
Singelkö är ett sätt att effektivisera en kö för dem som är åker själva och försämrar för de åkarna som åker i grupp eftersom att turordningen blir orättvis.
Detta är ju ett märkligt sätt att se det. Alla får ju vänta längre om inte liften nyttjas maximalt. Har du bråttom, visa lite initiativ och åk i singelkön själv då.
Precis, irriterar man sig på att någon "tränger sig" när de kommer från en singelkö eller hoppar på när man ser en lucka är man dum i huvudet. Dumhuven är inga jag bryr mig om åsikten hos.
Det är mycket mer irriterande med just de grupper som stör liftkön så att det blir stora tomrum för att ingen ska minsann åka med i deras 6 stol osv.
Man har ingen rätt att kräva att få åka ensam i liften så länge man inte har köpt sig sin egen lift.
 
Singelkö
Varför inte löpa linan ut och införa speciella singelliftar. Ämnet har varit uppe tidigare men då i mer spontan form med rubriken "Får jag smeka dina brätten" (om jag minns rätt)! En fil för killar och en för tjejer och så naturligtvis vissa gaytider ... och åldersgräns för kvällsåkning! Vi pratar naturligtvis ankar eller tvåstolslift! Vad kan gå fel med ett detta koncept?

;-) / MM
 
Singelkö
snorkel sa:
I3ea sa:
Singelkö är ett sätt att effektivisera en kö för dem som är åker själva och försämrar för de åkarna som åker i grupp eftersom att turordningen blir orättvis.
Detta är ju ett märkligt sätt att se det. Alla får ju vänta längre om inte liften nyttjas maximalt. Har du bråttom, visa lite initiativ och åk i singelkön själv då.
Snorkel, ja det är märkligt att vi två kan uppfatta en sak så annorlunda.

Det jag skrev var att turordningen för ensamåkare resp paråkare kunde bli orättvis med förutsättningen att kön till singelfållan var kortare än den till gruppkön, irritation från den som väntat länge i en kö kan lätt uppstå om någon plötsligt får vänta kortare tid på sin plats till liften. Däremot att effektivisera liftplatserna så att de fylls hela tiden kan man göra på många sätt både bra och dåliga, den som tar initiativ att lista ut hur, är smart.

Som trådskaparen skrev i sitt första inlägg angående att det inte fanns någon singelkö eftersom att liftvärdarna valt att ta bort den för att den skapat osämja. Då är det mycket svårt som stressad åkare att ställa sig i någon singelkö.

Angående förslag som Järvsöbackenspersonal kan ta till sig så har jag nu kommit på ett annat förslag som kanske kan förbättra detta kösystem så att det blir bra för alla enligt mitt märkliga sätt att se på saken.:)
Om det är en lift med två sitt/ståplatser så borde det finns det tre liftköer.
Två olika köer för alla singelåkare som innan vet att de kan åka med vem som helst. Att det är två köer är för att det finns två platser i liften. Samt en köfålla för de som bestämt ska åka med sitt åksällskap två o två.
Med detta system så krävs det att sällskap med ojämnt antal tar ställning redan innan de ställer sig i en speciell kö för att effektivsera systemet. Tydliga skyltar med instruktioner måste därför finnas på plats. Skillnaden till det andra systemet med endast en köfålla för singelåkare är att allt blir tydligare för att visa effekten på att det är bra att åka som singelåkare som paras ihop med en annan singelåkare på direkten.

Förresten glömde en sak. För dem som vill envisas med att åka själva i en lift för två platser, de får ställa sig i en fjärde kö där väntetiden automatiskt fördubblas. Alternativet är att de får köpa till en extra behörighet som gäller att de får åka i liften själva med en tom sitt/ståplats bredvid. Ungefär som en 1:a klassbiljett där komforten är lite lyxigare men även kostar mer.
 
Senast ändrad:
Singelkö
I3ea:"Rättvisa" skojar du eller? Tror folk på tomten och enhörningar också då eller? Det är ju småbarn som håller på så och ska ha lika stor del av tårtbiten. Har träffat på vuxna människor som pratade om rättvisa en gång också, det var som jag skrev tidigare "dumhuven" då det visade sig att rättvisa enligt dem var att den som hade mest pengar borde ha mest rätt. Som om pengar var fördelade "rättvist"...

Misstaget som gjorts i Järvsö är att de lyssnat på "dumhuvena", fördröjnigar uppstår just pga de som inte kan stå på rätt ställe eller ha sina grejer i ordning när de ska på, detta gäller liftar, tåg, flygplatser, rulltrappor osv. Common sense is all but common...
Första alternativet på ditt sista förslag låter utmärkt.
 
Senast ändrad:
Singelkö
JL76 sa:
I3ea:"Rättvisa" skojar du eller? Tror folk på tomten och enhörningar också då eller? Det är ju småbarn som håller på så och ska ha lika stor del av tårtbiten. Har träffat på vuxna människor som pratade om rättvisa en gång också, det var som jag skrev tidigare "dumhuven" då det visade sig att rättvisa enligt dem var att den som hade mest pengar borde ha mest rätt. Som om pengar var fördelade "rättvist"...

Misstaget som gjorts i Järvsö är att de lyssnat på "dumhuvena", fördröjnigar uppstår just pga de som inte kan stå på rätt ställe eller ha sina grejer i ordning när de ska på, detta gäller liftar, tåg, flygplatser, rulltrappor osv. Common sense is all but common...
Första alternativet på ditt sista förslag låter utmärkt.
Dumhuvud eller inte, den som säger så till någon annan anser jag har begränsat ordförråd eller i alla fall svårt för att uttrycka hur varandras värderingar skiljer sig åt och förstå den andres erfarenheter. Ingemar uttryckte samma sak för folk som han tyckte ha fel att de hade okunskap om ett ämne eftersom att han ansåg sig veta det rätta hur det egentligen är, och det kan nog stämma att han vet hur det rätta är. Oftast har vi inte likadana erfarenheter eller kunskaper när vi tycker till om något och då kan både dumhuvuden eller smarta personer dyka upp, i alla fall något som skiljer sig från mängden.

För att återgå till trådens uppgift att komma med fler förslag hur Järvsö kan bli bättre att hantera kösytemet så ser jag att för närvarande är det några som kommit med olika förslag för att lösa detta problem som Flarne har upptäckt angående liftkösystemet i Järvsöbacken.

IngemarH79 funderade för och nackdelar med förslag om vad som är bäst när det gäller en inofficiell o officiell liftkö för singelåkare.
STORPOTATEN hade idéer på alternativa aktiviteter som de som står och väntar i den extremt långa liftkön kan hitta på.
Mountain_Man hade idéer på hur de olika liftköfållorna kunde kategoriseras i syfte att effektivt para ihop folk, samt ordna köpesrätt på liftarna.
Och jag I3ea har haft mer än en idé.

När idéer till andra förslag kommer fram i en sån här kreativ process så är det någon person som tar på sig rollen att vara den som analyserar förslagets för och nackdelar. Ser att mitt senaste idé "För dem som vill envisas med att åka själva i en lift för två platser, de får ställa sig i en fjärde kö där väntetiden automatiskt fördubblas. " fick betyget utmärkt. Tolkar då detta att detta förslag hade mer fördelar än nackdelar.

Är det någon mer som har något förslag samt är beredd på att få sitt förslag analyserat (hyllat/dissat)?
 
Senast ändrad:
Singelkö
I3ea sa:
Är det någon mer som har något förslag samt är beredd på att få sitt förslag analyserat?
Jo, jag tror Pappa Potat vågar. Varför tjafsa om något så simpelt. Läste välan om detta i någon ÅS i förra seklet.
The Single Pole. Just det, en stor "fallos"-symbol i marken närliggandes liftkön. Kan väl iofs utformas lite som man vill.
Först och främst. En kö, där endast par har tillträde. Övriga beger till singelpålen, och inväntar där sitt sällskap. Kanske man kan få sig en Fernet med gräddklick där med? När man hittat sitt sällskap, beger man sig till liftkön.
Easy Peasy.

Men om man smiter in som singel då säger ni? Ja, det finurliga är ju att om man glider fram och skall till att kliva på liften själv, sveps man bort av en, tjaaa, tänk en sån där kägel-bort-sopare som man har på bowlingbanorna.
SWWWiiiiiiisccccchhhhhht säger det bara så hamnar man vid singelpålen. Utan att passera gå.
 
Singelkö
I3ea sa:
Är det någon mer som har något förslag samt är beredd på att få sitt förslag analyserat?
STORPOTATEN sa:
Jo, jag tror Pappa Potat vågar. Varför tjafsa om något så simpelt. Läste välan om detta i någon ÅS i förra seklet.
The Single Pole. Just det, en stor "fallos"-symbol i marken närliggandes liftkön. Kan väl iofs utformas lite som man vill.
Först och främst. En kö, där endast par har tillträde. Övriga beger till singelpålen, och inväntar där sitt sällskap. Kanske man kan få sig en Fernet med gräddklick där med? När man hittat sitt sällskap, beger man sig till liftkön.
Easy Peasy.
Singelpålen? :)
Ditt förslag liknar mitt med den där tre köer fanns, en för par, o två vardera för där singlarna placeras in i fack för att mötas upp. Fernet med gräddklick kan väl aldrig skada för glädjens skull, en lockelse att fler ska välja att som singel åka med en annan singelåkare kan ju vara bra för de mest kritiska åkarna.

STORPOTATEN sa:
Men om man smiter in som singel då säger ni? Ja, det finurliga är ju att om man glider fram och skall till att kliva på liften själv, sveps man bort av en, tjaaa, tänk en sån där kägel-bort-sopare som man har på bowlingbanorna.
SWWWiiiiiiisccccchhhhhht säger det bara så hamnar man vid singelpålen. Utan att passera gå.
Ser bara fördelar med detta förslag:), anser detta är mycket rättvist. Någon konsekvent måste det ju bli för den som från början bryter mot den uppmaningen som redan finns att man två och två ska åka lift, brukar finnas tydliga bilder på detta vid liften har jag erfarenhet av.
 
Senast ändrad:
Singelkö
I3ea sa:
Singelpålen? :)
Ditt förslag liknar mitt med den där tre köer fanns, en för par, o två vardera för där singlarna placeras in i fack för att mötas upp. Fernet med gräddklick kan väl aldrig skada för glädjens skull, en lockelse att fler ska välja att som singel åka med en annan singelåkare kan ju vara bra för de mest kritiska åkarna.
Ett par stora skillnader.
Ditt förslag ger tre köer, vilket upptar en större yta, när det redan blir ganska trångt fram mot liften. Eller fyra var det väl med dem som skulle ha "förstaklass-biljett". Och vem skall hålla reda på vilken kö det är som ska hoppa på liften hela tiden?
Man får ingen chans att själv välja liftpartner, utan paras skoningslöst samman med första bästa.
Då mitt förslag ger en chans att välja liftpartner, kan det ge samtliga besökare vid liftanläggningen ett trevligt skådespel vid singelpålen, i form av ett mäktigt "orrspel".
 
Senast ändrad:
Singelkö
I3ea: nu säger jag jag ju inte "dumhuvud" varken till dig eller någon annan utan jag konstaterar att människor som envisas med att tro att "rättvisa" existerar tillhör denna kategori. Ifall du tycker att det inte är tillräckligt vältaligt så kan vi väl kalla dem för intellektuella lågpresterare hädanefter. Att inte vara skarpaste kniven i lådan är väl inte någon "värdering"?
OnT: Finns det ens ett problem? Vill Järvsö ha en singelkö så inför de en?
 
Singelkö
STORPOTATEN sa:
I3ea sa:
Singelpålen? :)
Ditt förslag liknar mitt med den där tre köer fanns, en för par, o två vardera för där singlarna placeras in i fack för att mötas upp. Fernet med gräddklick kan väl aldrig skada för glädjens skull, en lockelse att fler ska välja att som singel åka med en annan singelåkare kan ju vara bra för de mest kritiska åkarna.
Ett par stora skillnader.
Ditt förslag ger tre köer, vilket upptar en större yta, när det redan blir ganska trångt fram mot liften. Eller fyra var det väl med dem som skulle ha "förstaklass-biljett". Och vem skall hålla reda på vilken kö det är som ska hoppa på liften hela tiden?
Man får ingen chans att själv välja liftpartner, utan paras skoningslöst samman med första bästa.
Då mitt förslag ger en chans att välja liftpartner, kan det ge samtliga besökare vid liftanläggningen ett trevligt skådespel vid singelpålen, i form av ett mäktigt "orrspel".
Ja det stämmer att det fanns stora skillnader mellan båda förslagen även om även en viss likhet fanns. I idéprocessen kan man kalla ditt förslag som ett vidareutvecklat förslag av mitt. Då mitt gav nackdelen av för många liftköer som tar plats med svårigheten att veta vilken kö som står på tur, samt att liftpartnern fråntar sig rätten att själv välja sin medåkare. Du kom på en alternativ lösning på dessa nackdelar.:)

På en formgivningskurs jag gick förut så sa läraren att en bra idé är den som har förändrats och utvecklats i många steg från ursprugnsidén, ju fler som tycker till om ett förslag desto fler synvinklar uppstår och något bra kan skapas för många olika typer.
 
Senast ändrad:
Singelkö
JL76 sa:
OnT: Finns det ens ett problem? Vill Järvsö ha en singelkö så inför de en?
Ja problemet är att Järvsöbacken har fått en förbannad liftåkare flarne som är alltså en onöjd liftkortskund då liftkön varit för lång samtidigt som tomma liftplatser funnits i liften.

Om Järvsöbackens personal vill skapa förutsättningar för onöjda kunder så gör det så ja samtidigt som om de även kan inför alternativa lösningar för en singelkö. Flarne har lovat att tipsa om förbättringar till Järvsöbacken så att Flarne nästa gång liften besöker kan slippa bli förbannad. Att vi här på Freeride vill diskutera detta enkla "problem" är ju för att diskutera åsikter om hur något kan förbättras med konkreta förslag. Konkreta förslag till förbättringar till ett problem/klagomål vill ju många skidanläggningar höra, istället för att endast höra alla klagomål.
 
Senast ändrad:
Singelkö
I3ea sa:
JL76 sa:
OnT: Finns det ens ett problem? Vill Järvsö ha en singelkö så inför de en?
Ja problemet är att Järvsöbacken har fått en förbannad liftåkare alltså onöjd kund då liftkön varit för lång samtidigt som tomma liftplatser funnits i liften.
moment 22
Ifall en singelkö införs så blir flarne glad men inte de som tror på enhörningar=Järvsöbacken har förbannade liftåkare.
Ifall ingen singelkö införes så förblir flarne förbannad=Järvsöbacken har förbannad liftåkare.
 
Singelkö
Sätt upp en skylt, alternativt, tänd en skylt när kön blir längre än ett på förhand bestämt märke;
"Just nu åker vi endast två och två. Kommer du ensam fram till påstigningen får du vänta tills nästa ensamåkare dyker upp och åka med honom/henne."

Och nej, jag vill inte ha något betalt för att jag löste problemet :)
 
Singelkö
Jag är helt klart för singelkö. Speciellt i större sittliftar. Jag brukar stå där även om jag åker med en kompis för vi båda kommer ändå med till 90% och det är ju inte hela värden om vi inte kommer i samma(kan vara ganska skönt tom hehe). Och alla får ju stå där så "problemet" är ju ganska barnsligt tycker jag.

Vill man åka singel i dubbelliftar så kan man ju även gå upp, 100% att man är helt ensam.
 
Senast ändrad:
Singelkö
pete22 sa:
Sätt upp en skylt, alternativt, tänd en skylt när kön blir längre än ett på förhand bestämt märke;
"Just nu åker vi endast två och två. Kommer du ensam fram till påstigningen får du vänta tills nästa ensamåkare dyker upp och åka med honom/henne."

Och nej, jag vill inte ha något betalt för att jag löste problemet :)
Bra att du vill vara med och lösa problem. :)

Ditt och STORPOTATENS förslag skulle kunna slås ihop, eller i alla fall varieras. Där ditt förslag är att tydligt visa med skyltar den nya informationen för hur situationen ska fungera.

Eftersom att ett av liftpersonalens argument för att inte ha en singelkö var att folk ska få bestämma själva om de vill åka själv eller tillsammans med någon annan så undrar jag hur vi ska göra dessa liftkortskunder nöjda. Hänvisar till JL76 inlägg om Moment22.
 
Senast ändrad:
Singelkö
Fasen Pete22, för mig så låter det som ett utmärkt förslag men jag misstänker att det kan bli lite problem om man måste dela på föräldrar och ungar allt för långt från varandra men det kanske går att kombinera det genom att genom att ha en singelfålla som öppnas vid samma köläge. Är det folk i singelfållan så är det ju bara att åka på och är det inte det så finns det ju någon plats att kliva undan till så att det inte blir kaos i kön.

Jag gillade ju ständiga singelfålla eftersom jag kunde glassa förbi hela kön och vänta 5-6 stolar på min singelride :-) men målet är ju att stolarna ska gå fulla och att köerna ska hållas så korta som möjigt. Då är i alla fall jag nöjd...

Att sätta upp en skylt som berättar om policy enligt Pete22 förslag och en annan vid en singelfålla som berättar om den är öppen eller stängd skulle ju inte innebära ett ton av problem för dem och jag tror verkligen att det skulle ge effekt på kön under dagar med för mycket köer och ska man vara ärlig så bör man ju ha ett hum om när dessa kommer att bli och slippa dra en singelfålla de flesta dagar.

Ska slänga iväg ett förslag till Peter som driver stället om det nu inte kommer några ännu bättre förslag.
 
Singelkö
snow_flake sa:
Jag är helt klart för singelkö. Speciellt i större sittliftar. Jag brukar stå där även om jag åker med en kompis för vi båda kommer ändå med till 90% och det är ju inte hela värden om vi inte kommer i samma(kan vara ganska skönt tom hehe). Och alla får ju stå där så "problemet" är ju ganska barnsligt tycker jag.

Vill man åka singel i dubbelliftar så kan man ju även gå upp, 100% att man är helt ensam.
I detta fall som tråden behandlar så var problemet att det inte fanns någon singelkö. Därför har nya förslag kommit på för att tydligare motivera alla fördelar med en just sådan kö så att Järvsöbackens liftpersonal kan införa en officiell sådan på något vis.
 
Singelkö
flarne sa:
Ska slänga iväg ett förslag till Peter som driver stället om det nu inte kommer några ännu bättre förslag.
Hänvisa till hela denna forumtråd istället så får de på plats utveckla alla förslag så att de passar deras förutsätttningar.
 
Singelkö
På vissa koll i USA har de något som kan beskrivas som liftkövärdar, de ser till att kön flyter och i de fall man köar från flera olika håll så vinkar de fram folk i tur och ordning. Vidare så är de allmänt pratsamma och ordnar trevlig stämning samt ser till att i god tid innan påstigning para ihop folk så att liften fylls.

Även om vi inte har "minimum wage" har hemma borde det väl gå att få till något liknande i Sverige åtminstone vid problemliftar och vid sportlov och påsk? Avlönad personal blir väl för dyrt men praktik för någon turismlinje eller nån från arbetsförmedlingen kanske?
 
Singelkö
lol. du ställer dig ju i fel ende av kön... fattar inte varför alla bara inte ställer sig först? går ju sjukt mycket snabbare..
 
Singelkö
IngemarH79 sa:
OK, beräkna nu hur ni ska få in alla era köer genom en eller i bästa fall två liftkortsläsare. Därefter får ni också lägga in en knatteingång för barn upp till 7år samt en skidskoleingång. Det känns som att det kan behövas 20-25 meter mellan liftkortskontrollen och påstig för att sy ihop alla dessa köer till en blixtlåsmodell. Sen kommer det behövas en extra person som dirigerar vem som ska åka vart och när. Jag är för lösningar men ni får backa en par steg och vara realistiska. En extra liftkortsläsare kostar runt 100000kr bara så ni vet. Jag vill få det nedkortat till en singelkö, en "vanlig" kö och en skidskoleingång. Det är vad man i praktiken får plats med och kan förvänta sig att gästerna ska förstå. Det blir redan då problematiskt att få igenom tre "filer" genom en till två liftkortsläsare. för att sedan splitta upp dom igen för att åter igen plocka in en extra i ev. luckor. Gör en skiss på det hela med 2 läsare och 7-8 meter mellan läsare och påstig. ert valfria teoretiska kösystem samt knatteingång och skidskola. Lägg till en fålla som ska rymma 15min kö på en liftkapacitet på ~1200pers./tim. och varje person tar upp 0,6m bredd och 2m längd. Lycka till.
Måste ändå passa på att ge lite cred till pete som kom med ett realistiskt förslag. Men tänk också på detta, när en stol är halvfull förlängs din kötid med ca 3,5 sekunder. Hur många tomma platser fick du ihop under din kötid? 20 kanske, ja då blev din kötid 1minut och 10sekunder längre. Kan gå att leva med.
Idéer kommer upp av ett problem/klagomål och som första idé så är de inte så analyserade och kan även då vara orealistiska. Varje förslag ska självklart analyseras där man ser dess fördelar och nackdelar och dess möjligheter och hinder och seden kopplas till platsernas förutsättningar. Det är därför det är bäst att vara en grupp bestående av olika personligheter när ett bra förslag kommer fram. Ser att du har stor koll på de praktiska förutsättningarna, det e bra det.

Pete kom med ett förslag som var realistiskt eftersom han utvecklade alla andras förslag inte konstigt då att han kom på ett enkelt. Hans förslag var helt enkelt ett av stegen i idéprocessen som varit igång i denna tråd. Så creden ska gå även till alla som kommit med orealistiska förslag eftersom dessa var grunden för att pete överhuvudtaget var med och delade med sig av sin idé. Det hade varit en annan sak om han var den förste inläggsskivaren som hade gett förslag.
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp