Skidsafari Österrike

Lasse Nagy

Medlem
Skidsafari Österrike
Vi är några gubbar som skall till Österrike v5 och planen är att bo i Pians strax utanför Landeck och sedan ta oss runt till lite olika skidsystem. St Anton, Ischgl och Serfaus är ju stora system i närheten men finns det några mindre ställen, verkar finnas en del enl kartan, som vi inte får missa?
 
Skidsafari Österrike
En halvdag i Kappl är ju aldrig fel... Mysigt litet system med en del trevlig pistnära offpist. Redan 120 cm snö i terrängen. See är också värt en sväng eller två. Galtür längst in i Paznaundalen har en fin gondol längst bort som nästan går tom för det mesta och betjänar en sorts piste-routeområde.
En vecka? Se till att inte flacka runt för mycket, där finns ju tillräckligt i närområdet för ett helt liv av skidåkning.
 
Tillbaka
Topp