Skidsresa så tidigt som möjligt?

HenrikT

Ny medlem
Skidsresa så tidigt som möjligt?
Jag är så otroligt sugen på att dra en 1-3 veckors skidresa någonstans, men är lite begränsad till tid. Någon som vet om att det trots väder och vind brukar vara grym åkning allt från mitten av december till sista januari?

Sett att langley har resor till val d´Isere o thorans från andra veckan i december, men finns det mer?

Någon som vet nått om phatfinders skidresor? lyckade? värda priset?
 
Skidsresa så tidigt som möjligt?
Det är nog alltid lite halvrisky att åka till alperna första hälften av december.. Visst, glaciärorterna är väl öppna såklart, men kanske inte alltid så mycket mer kan jag tänka mig. (dvs några enstaka halvtrista pister uppe på en glaciär).

Har du cash är det nog ett bättre bet att åka över pölen till usa eller kanada... vart där vet jag inte riktigt var säsongen sätter igång tidigast, men nog är det väl tidigare än här alltid
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp