Skistar - Skitstar? Liftkorten och girigheten!

Skistar - Skitstar? Liftkorten och girigheten!
Jag kan bar instämma på att det har blivit för dyrt att ha skidsemester i Sverige. SKUMberg skriver i sitt inlägg: -"Det blir ett skidområde för bättre bemedlade människor från andra håll." Jag läser det som dryga Stockholmare som fullständigt invaderar våra skidområden, det är oxå dom som trissar upp priserna. Tittar man på löneläget så kan man konstatera att 08 är den grupp av människor som har den högsta genomsnittsliga inkomsten och därigenom sätter nivån för alla priser i Svenska "Alpvärden", det är 08 som äger och jobbar på anläggningarna.

Det är tur man bor i Skåne, vi har lika närma till Saalbach som till Tandådalen (i timmar bilkörning)etc. Samma avstånd till Val Torens som Åre (något bättre skidåkning i VT). Liftkortspriserna i Sälen och Åre är t.om. högre än på de flesta orter i Österrike. Fakta talar sitt tydliga språk, fler km pist/EURO i Österrike än i Sälen.

Jag tycker att SKISTAR ska vara lite försiktiga med sina priser för att även i framtiden locka till sig barnfamiljer (det måste vara målgrupp1). Konceptet som SKISTAR byggt upp är fantastiskt och i många fall det bästa, men som sagt alla har inte råd med detta.

Är det verkligen sant att Åre stängt ute den lokala skidklubben? Låter fullståndigt galet.
 
Skistar - Skitstar? Liftkorten och girigheten!
Japp jag håller fullständigt med er i diskussionen angående Åres bryska sätt att sätta priser och styr det lilla annars så mysiga samhället Åre. Jag åker i Åre en hel del, men börjar bli mer och mer kritisk. Jag tycker att om de ska fortsätta höja priserna får de fan också höja kvaliteten på backar, parker och annan service.

Priserna i Åre börjar likna Amerikas priser, men är inte närheten av samma kvalité som de har "over there". Åre kan ju inte ens bygga en park som håller måttet, det är rent pinsamt att lokala backar i södra sverige har 100 gånger bättre parker än norra Europas största skidområde och att Åre har 100000 gånger mer resurser. Det är inte ett dugg svårt det är bara att använda en eller två pistmaskiner, och ge ett 100% engagemang, men det kanske inte går nu när det ska vara VM 2007.

Nä Åre, kamma till er, åk över till Nord Amerikanska kalotten och insup lite influenser så kanske ni kan börja motivera 305kr per dag i flatljus. Skidåkning ska vara roligt och inspirerande för alla inte bara aktieägare...
 
Skistar - Skitstar? Liftkorten och girigheten!
detta forumsämne är menat att kommenteras på den "allmänna" länken för att det ska bli enlklare att vidarebefodra bra inlägg till Per Wester på Skistar i Åre. Tack
 
Tillbaka
Topp