Jesper Tjäder vann Frostgun

Ja, det blev ingen medalj i OS för Sverige, men i helgen var det dags för revansch. I den sjukaste big air-tävlingen som någonsin arrangerats var det Jesper Tjäder som imponerade mest i finalen och därmed blev vinnare av 100 000 kronor.

Ja, att OS satt igång någon form av trick-hets i åkarnas huvuden kan man inte förneka längre. Då den den finalen ballade ur och var den absolut sjukaste slopestyletävlingen som vi någonsin sett. Nu verkar det även ha smittat av sig på big air-tävlingarna, och det kunde tydligt ses under Frostgun Invitational som arrangerades i helgen.

Hoppet var ett massivt gap-hopp, inte helt olikt det vi sett i Åre under Jon Olsson Invitational (JOI), och längden från uthopp till toppen av landningen var cirka 30 meter. Det skulle bädda för många stora luftfärder och god tid att göra både en, två och tre volter.

Två svenskar, i form av landslagsåkarna Oscar Wester och Jesper Tjäder, fanns på plats för att försvara de svenska färgerna i Val D’Isère. 20 åkare startade i kvalet, där de uppdelades i två heat med tio i varje som skulle göra upp om 12 finalplatser. Nivån ballade ur redan från början under heat ett. Och vi såg många åkare slå sig in i trippel-klubben med olika varianter, där Luca Tribondeau var den av de som såg allra stadigast ut med sin trippel cork 1400 mutegrab, som vi sett honom sätta vid många tillfällen tidigare.

Den av åkarna som kanske imponerade mest var dock 15-årige Luca Schuler som blev den första åkaren i världen att göra en trippel cork 1080. Dock var det en snittpoäng av de två bästa åken som räknades och där hade unge Schuler bara ett trick bra nog så det blev ingen final för hans del.

Några som det gick bättre för var våra svenskar  i heat två, där Oscar vann heatet och hade kvällens högsta poäng på 181,7. Det belönades han med efter att ha ställt in tricken sw dubbel cork 1440 mutegrab och sw dubbel cork 1260 mutegrab perfekt. På grund av det tunga snöfallet så blev det inte några tripplar i det andra heatet men Jesper Tjäder lyckades också han ta sig in i finalen med 143 poäng. Men det var på håret och inför finaldagen hade han den lägsta poängen med sig av alla finalister.

Sammandrag från Kvalet:

Under finaldagen i skulle de tolv kvalade åkarna bli sex, som sedan fick göra upp i den stora SUPERFINALEN. Det blev heatuppdelning även här där hälften av de sex åkarna i varje heat gick vidare. Nu var snöstorm och dåligt glid ett minne blott och det gjorde att åkarna kunde känna sig betydligt mer säkra på fart och höjd i luften. Men trots detta så var det många som tog det lite lugnare än under gårdagens rejäla höjstfest. Det blev inte så många trippelvolter som under kvalet, men desto mera personlighet och stil under alla åkarnas åk. PK Hunder från Norge visade att gammal är äldst och med stora stabila 1260’s stompade han hem en finalplats. Även Luca Tribondeau var ståsäker som i kvalet och fick sig en finalplats. Fabiam Bösch var en av åkarna som gick allra störst för kvällen och vid vissa tillfällen landade han nästan efter landningen slutat luta. Något som Jacob Wester hyllade på twitter.

En åkare det gick mindre bra för var lillebror Wester, som efter tävlingen berättade att han av någon märklig anledning var extra nervös under lördagen, och lyckades inte sätta in två tillräckligt bra åk för att ta sig vidare till final, trots att han efter kvaldagen stod som ledare. Svensken nummer två, Jesper Tjäder, var dock lika stabil som alltid och idag verkar turen ha vänt, för han såg ut att fullkomligt leka sig igenom tävlingen med dubbel cork 1260s och 1440s.

De åkare som efter två kvalomgångar stod klara för final var till slut:
Vincent Gagnier, Jesper Tjäder, Fabian Bösch, PK Hunder, Luca Tribondeau och Kai Mahler.

Tyvärr föll Luca i träningen inför finalen och skadade sin fotled, därav kunde han inte ställa upp i finalen och det blev endast fem startande som under 30 minuter skulle visa att de hade de svåraste tricken.

Fabian Bösch blev den åkaren som under finalen inte riktigt hade vad som krävdes för att få en riktig hög poäng. Med största sannolikhet för att svårighetsgraden inte riktigt var så hög som domarna förväntat sig. Han höll det ”relativt enkelt” med snurrar runt 900-1080s, men istället för att gå super teck, så tog han alla sina trick till botten av landningen och höll stora markerade grabar. Coolt att få se något annorlunda, men det räckte inte längre än till en femteplats och 168,4 poäng för schweizaren.

Kai Mahler verkade inte heller han vara peppad på att ladda sitt hårdaste på snurrarna under kvällen. Utan i denna tävling hade han en annan taktik som innehöll dubbel cork 720s, 900s och även något försök på tricket som Luca Schuler satt under kvalet, trippel cork 1080. Tyvärr gick det inte riktigt som Kai ville, men domarna gav honom en score på 171.30 och det blev en fjärdeplats för honom.

PK Hunder gjorde storartad big air-comeback förra våren när han gled in och vann JOI, och med det bevisade att han fortfarande inte är att räkna bort i dessa sammanhang. Trots två stora skador sedan 2009. Även denna dag var han i toppform och det blev mest baklängesåkning från norrmannen som han förlitade sig på. Sw dubbelcork 1260 var PK en av de första att göra och det kunde man se under kvällen, då han landade varenda en perfekt. Han gjorde även sitt vinnartrick i JOI, en sw dubbelcork 1440 mutegrab (samma som Wester vann kvalet på). Och detta blev biljetten till en tredjeplats och 176,7 poäng.

Vincent Gagnier är känd för sin annorlunda stil, lekfullhet och kreativitet, som under dagen fullkomligt sprutades ut över arenan. Hans dubbel bio-snurrar är han ensam om i hela världen och han gjorde olika varianter med allt från 1080s med korsade ben till 1620s med octograb. Sinnessjuka trick som man knappt förstår även om de visas i superslowmotion. Domarna verkade gilla att han körde annorlunda och stack ut, och belönade honom med en totalpoäng av 181,30 efter att ha lagt samman poängen av hans två bästa åk.

Då var det bara en åkare kvar att ta topp-placeringen, och Jesper Tjäder var den åkare som lyste starkast under hela kvällen. Med att glatt ansikte och lekfulla skutt ut ur startporten kunde man se att han var peppad redan från början. Han öppnade upp med att stompa ned sin sw trippelcork 1260 japan och därefter släppte det för honom. Han fick kvällens högsta poäng på det tricket och då var det bara att hitta ännu ett trick att få en sådan hög poäng med. Jeppe började med att ställa in en perfekt dubbelcork 1440 mutegrab och fick rejält hög poäng för den också. Men han ville ha högre! Och vad gör man då? Lägger på lite snurr så klart. Aldrig tidigare hade Tjäder testat, eller landat en dubbel cork 1620, men det kunde man inte tro när man såg han ställa ned den, lätt som en plätt under sitt näst sista finalåk. När han sedan stod sist kvar, högst upp i inrunet och fick veta att han skulle vinna och att det blev ett segeråk, så såg man hur hans leende blev ännu större och att han dansande åkte ned för backen och la ut en enorm dubbel backflip för alla i publiken att beskåda. Landningen skedde med en arm upp i luften i vad som kallas för en ”claim”, och med det så var segern säkrad. 186 poäng blev hans totalscore.

Om man snabbt tittar på denna tävling och jämför med till exempel X Games big airen som varit de sjukaste big air-tävlingarna hittills, så kan man lätt konstatera att även nivån på dessa andra tävlingar kommer att balla ur framöver. Det måste vara efterskalvet av OS-fenomenet, och att ta sig upp till toppen bland dessa åkare kommer bara bli svårare och svårare nu, för det krävs inte längre att man endast har bra teknik och luftkänsla, utan det gäller även att ha massiva balls. Något som Tjäder alltså hade denna kväll. Nu hoppas vi på flera liknande laddiga tävlingar framöver, det var en himla bra show att titta på!

Sammandrag från Finalen:

Resultat:

1. Jesper Tjäder 186.00
2.Vincent Gagnier 181.30
3. PK Hunder 176.70
4. Kai Mahler 171.30
5. Fabian Bösch 168.40
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.