TV-tider och hela OS-programmet 2022 Peking (Beijing) Kina

Vinter-OS 2022 invigs den 4:e februari och håller på till och med den 20 februari. Platsen är Peking (Beijing) som är huvudstad i Kina. Här får du reda på allt du behöver veta inför vinter-OS och du ser hela programmet för Beijing Winter Olympic Games 2022. 

2008 fick Peking i Kina hålla sommar-OS och nu fjorton år senare är det dags för vinterolympiad i samma stad och land. Peking blir därför en historiska stad i dessa sammanhang då det är den första staden som har fått vara värd åt både olympiska sommar- och vinterspel. Vinter-OS 2022 blir 24:e upplagan av den frostiga versionen av grekernas antika sportlekar.

Spelen invigs i Peking på nationalarenan Fågelboet den 4 februari 2022 och avslutningsceremoni hålls även där den 20 februari, dock tjuvstartar man spelen med curling redan 2:e februari.

Kina och Peking ligger 6 timmar före Sverige, varför du som vill kika live får räkna med en del nattsudd. Självklart kan ändringar komma i OS-schemat på grund av corona-panedmin, men detta är det officiella programmet som gäller.

Schema för hela vinter OS i Peking, Kina 2022

Nedan tider i schemat för vinter-OS 2022 i Kina är angivna i svensk tid.
Peking ligger sex timmar före svensk tid.

(h)=herr
(d)=dam
(m) = mix

Onsdag 2 februari 

14.05 Curling, mixed dubbel Session 1 (m)

Torsdag 3 februari 

03.05 Curling, mixed dubbel Session 2 (m)
08.05 Curling, mixed dubbel Session 3 (m)
12.00 Puckel kval (d)
13.45 Puckel kval (h)
14.05 Curling, mixed dubbel Session 4 (m)

Fredag 4 februari

02.35 Curling, mixed dubbel Session 5 (m)
04.02 Konståkning team event single (h)
05:41 Konståkning team ice dance, rhythm dance
07.22 Konståkning team event paråkning kort program
07.35 Curling, mixed dubbel Session 6 (m)

Invigningsceremoni Nationalarenan Fågelboet Peking

Lördag 5 februari 

03.05 Curling, mixed dubbel Session 7 (m)
04:45 Snowboard Slopestyle kval åk 1 (d)
05:47 Snowboard Slopestyle kval åk 2 (d)
07.15 Backhoppning träningshopp inför kval (h)
08.05 Curling, mixed dubbel Session 8 (m)
08.20 Backhoppning kval (h)
09.45 Längskidor skiathlon 7.5km + 7,5km (d)
10.30 Skridskor 3000 m (d)
11.00 Skidskytte mix 4 x 6km (m)
11.45 Backhoppning träning inför kval (d)
11.45 Backhoppning runda 1 (d)
12.00 Puckel kval 2 (h)
12.34 Backhoppning finalrunda 1 (d)
13.00 Skridskor short track 500 m heats (d)
13.10 Rodel singel åk 1 (h)
13.30 Puckel final 1 (h)
13.38 Skridskor short track 1000 m heats (h)
14.05 Puckel final 2 (h)
14.05 Curling, mixed dubbel Session 9 (m)
14.23 Skridskor mix lag kvartsfinaler (m)
14.40 Puckel final 3 (h)
14.50 Rodel singel åk 2 (h)
14.53 Skridskor mix lag semifinaler (m)
15.18 Skridskor mix lag final B (m)
15.26 Skridskor mix lag final A (m)

Söndag 6 februari 

03.05 Curling, mixed dubbel Session 10 (m)
03.30 Snowboard slopestyle finalåk 1 (d)
03.57 Snowboard slopestyle finalåk 2 (d)
03.37 Konståkning team event dam singel
04.24 Snowboard slopestyle finalåk 3 (d)
05.00 Störtlopp (h)
05.57 Konståkning team event paråkning fritt program
06.30 Snowboard slopestyle kvalåk 1 (h)
07.32 Snowboard slopestyle kvalåk 2 (h)
08.05 Curling, mixed dubbel (m) session 11
09.00 Längdskidåkning skiathlon 15 km + 15 km (h)
10.30 Skridskor 5000 m (h)
12.00 Backhoppning träning inför kval (h)
12.00 Puckel kval 2 (d)
13.00 Backhoppning runda 1 (h)
13.30 Puckel final 1 (d)
13.30 Rodel singel åk 3 (h)
14.00 Backhoppning final (h)
14.05 Puckel final 2 (d)
14.05 Curling, mixed dubbel Session 12 (m)
14.40 Puckel final 3 (d)
15.15 Rodel singel åk 4 (h)

Måndag 7 februari 

03.05 Curling, mixed dubbel Session 13 (m)
03.22 Konståkning Team Event herr singel
03.30 Freeski Big Air kvalåk 1 (d)
04.15 Freeski Big Air kvalåk 2 (d)
04:15 Storslalom åk 1 (d)
04.31 Konståkning Team event isdans fritt program
05.00 Freeski Big Air kvalåk 3 (d)
05.37 Konståkning Tem event dam singel
06.00 Snowboard slopestyle finalåk 1 (h)
06.27 Snowboard slopestyle finalåk 2 (h)
06.54 Snowboard slopestyle finalåk 3 (h)
07.30 Freeski Big Air kvalåk 1 (h)
07:45 Storslalom åk 2 (d)
08.15 Freeski Big Air kvalåk 2 (h)
09.00 Freeski Big Air kvalåk 3 (h)
10.30 Skridskor 1500 m (d)
11.00 Skidskytte 15 km singel (d)
12.28 Backhoppning mix team träningshopp (m)
13.30 Skridskor 500 m kvartsfinal (d)
13.44 Skridskor 1000 m kvartsfinal (h)
13.45 Backhoppning mix team runda 1 (m)
13.50 Rodel singel åk 1 (d)
14.05 Curling, mixed dubbel semifinal (m)
14.13 Skridskor 500 m semifinal (d)
14.20 Skridskor 1000 m semifinal (h)
14.41 Skridskor 500 m final B (d)
14.46 Skridskor 500 m final A (d)
14.51 Backhoppning mix team final runda (m)
14.52 Skridskor 1o00 m final B (h)
14.58 Skridskor 1o00 m final A (h)
15.30 Rodel singel åk 2 (d)

Tisdag 8 februari 

03.22 Konståkning Singel – Kort Program (h)
04.00 Freeski Big Air Finalåk 1 (d)
04.22 Freeski Big Air Finalåk 2 (d)
04.40 Snowboard PGS kvalåk (d)
04.45 Freeski Big Air Finalåk 3 (d)
05:00 Alpin skidåkning Super-G (h)
05.07 Snowboard PGS Kvalåk (h)
05.34 Snowboard PGS Eliminering (d)
06.01 Snowboard PGS Eliminering (h)
08.05 Curling mixad dubbel bronsmatch (m)
08.30 Snowboard PGS åttondelsfinal (d)
08.48 Snowboard PGS åttondelsfinal (h)
09.06 Snowboard PGS Kvartsfinal (d)
09.15 Snowboard PGS Kvartsfinal (h)
09.24 Snowboard PGS Semifinal (d)
09.30 Snowboard PGS Semifinal (h)
09.36 Snowboard PGS Liten final (d)
09.43 Snowboard PGS Liten final (h)
09.43 Snowboard PGS Stor final (d) (direkt efter lilla finalen)
09.43 Snowboard PGS Stor final (h) (direkt efter lilla finalen)
10.00 Längdskidåkning Sprint fristil kval (d)
10.30 Skidskytte singel 20 km (h)
10.50 Längdskidåkning Sprint fristil kval (h)
12.30 Skridskor 1500m (h)
12.30 Längdskidåkning Sprint fristil kvartsfinal (d)
12.55 Längdskidåkning Sprint fristil kvartsfinal (h)
13.25 Längdskidåkning Sprint fristil semifinal (d)
13.35 Längdskidåkning Sprint fristil semifinal (h)
13.47 Längdskidåkning Sprint fristil final (d)
13.50 Rodel singel åk 3 (d)
14.00 Längdskidåkning Sprint fristil final (h)
14.05 Curling, mixed dubbel guldmatch (m)
15.35 Rodel singel åk 4 (d)

Onsdag 9 februari

03.30 Snowboard Halfpipe kval åk 1 (d)
04.15 Slalom åk 1 (d)
04.21 Snowboard Halfpipe kval åk 2 (d)
05.00 Snowboardcross Seedingomgång 1 (d)
05.00 Freeski Big Air final åk 1 (h)
05.22 Freeski Big Air final åk 2 (h)
05.45 Freeski Big Air final åk 3 (h)
05.55 Snowboardcross Seedingomgång 2 (d)
06.30 Snowboard Halfpipe kval åk 1 (h)
07.21 Snowboard Halfpipe kval åk 2 (h)
07.45 Slalom åk 2 (d)
08.30 Snowboardcross åttondelsfinal (d)
09.00 Nordisk Kombination, Individuell jaktstart normal backe 10km – SJP Testrond (m)
09.07 Snowboardcross Kvartsfinal (d)
09.28 Snowboardcross Semifinal (d)
09.45 Snowboardcross Liten final (d)
09.45 Snowboardcross Stor final (d) (direkt efter lilla finalen)
10.00 Nordisk Kombination, Individuell jaktstart normal backe 10km – SJP Tävlingsrond (m)
13.00 Skridskor Short Track 1500m – Kvartfinaler (h)
13.00 Nordisk Kombination, Individuell jaktstart normal backe 10km – Längdskidåkning (m)
13.44 Skridskor Short Track 1000m – Heats (d)
14.05 Curling, Session 1 (h)
14.20 Rodel Dubbel Åk 1 (m)
14.29 Skridskor Short Track 1500m – Semifinaler (h)
14.45 Skridskor Short Track 3000m Stafett – Semifinaler (d)
15.13 Skridskor Short Track 1500m – B-final (h)
15.20 Skridskor Short Track 1500m – A-final (h)
15.35 Rodel Dubbel Åk 2 (m)

Torsdag 10 februari

03.05 Curling, Session 1 (d)
03.30 Snowboard Halfpipe final åk 1 (d)
03.30 Skeleton Heat 1 (h)
03.38 Konståkning Singelåkning fritt program (h)
03.57 Snowboard Halfpipe final åk 2 (d)
04.24 Snowboard Halfpipe final åk 3 (d)
04.30 Skidåkning, Alpin Kombination Störtlopp (h)
05.00 Skeleton Heat 2 (h)
05.15 Snowboardcross Seedingåk 1 (h)
06.10 Snowboardcross Seedingåk 2 (h)
08.00 Snowboardcross Åttondelsfinaler (h)
08.05 Curling Round Robin Session 2 (h)
08.15 Skidåkning Alpin Kombination Slalom (h)
08.37 Snowboardcross Kvartsdelsfinaler (h)
08.58 Snowboardcross Semifinaler (h)
09.00 Längdskidåkning 10km klassisk (d)
09.15 Snowboardcross Liten final (h)
09.15 Snowboardcross Stor final (h) (direkt efter lilla finalen)
13.00 Aerials Mix Team final 1 (m)
14.00 Skridskor 5000m (d)
14.05 Curling, Session 2 (d)
13.00 Aerials Mixed Team final 1 (m)
13.50 Aerials Mixed Team final 2 (m)
15.30 Rodel Lagstafett Tävling (m)

Fredag 11 februari

03.05 Curling, Session 3 (h)
03.30 Snowboard Halfpipe final åk 1 (h)
03.30 Skeleton Heat 1 (d)
03.57 Snowboard Halfpipe final åk 2 (h)
04.24 Snowboard Halfpipe final åk 3 (h)
05.00 Alpin Skidåkning Super-G (d)
05.00 Skeleton Heat 2 (d)
06.10 Ishockey Kvartsfinaler (d)
08.05 Curling, Session 3 (d)
09.00 Längdskidåkning 15km Klassisk (h)
10.00 Skridskor 1000m (h)
10.40 Ishockey Kvartsfinaler (d)
11.00 Skidskytte 7,5km Sprint (d)
11.45 Backhoppning Stor backe – Individuell Övning kvalificering (h)
13.00 Backhoppning Stor backe – Individuell Kvalificeringsrond (h)
13.00 Skridskor Short Track 1000m Kvartsfinaler (d)
13.18 Skridskor Short Track 500m Heats (h)
13.55 Skridskor Short Track 1000m Semifinaler (d)
14.04 Skridskor Short Track 500m Stafett Semifinaler
14.05 Curling, Session 4 (h)
14.20 Skeleton Heat 3 (h)
14.37 Skridskor Short Track 1000 B-final (d)
14.43 Skridskor Short Track 1000 A-final (d)
15.55 Skeleton Heat 4 (h)

Lördag 12 februari

03.05 Curling, Session 4 (d)
04.00 Snowboardcross Mixat Team Kvartsfinaler (m)
04.30 Snowboardcross Mixat Team Semifinaler (m)
04.50 Snowboardcross Mixat Team Liten final (m)
04.50 Snowboardcross Mixat Team Stor final (m) (direkt efter lilla finalen)
06.00 Ishockey Kvartfinaler (d)
08.05 Curling, Session 5 (h)
09.30 Längdskidåkning 4 x 5km Stafett (d)
10.00 Skridskor Team Jakt Kvartsfinaler (d)
10.40 Ishockey Kvartfinaler (d)
10.53 Skridskor 500m (h)
11.00 Skidskytte 10km Sprint (h)
12.00 Backhoppning Stor backe – Individuell Övning inför tävling (h)
13.00 Backhoppning Stor backe – Individuell Rond 1 (h)
13.07 Konståkning Ice Dance – Rhythm Dance (m)
14.00 Backhoppning Stor backe – Individuell Finalrond (h)
14.05 Curling, Session 5 (d)
14.20 Skeleton Heat 3 (d)
15.55 Skeleton Heat 4 (d)

Söndag 13 februari

03.05 Curling, Session 6 (h)
03.30 Bob – Monobob Heat 1 (d)
04.00 Freeski Slopestyle Kval åk 1 (d)
04.15 Alpin skidåkning Storslalom åk 1 (h)
05.00 Bob – Monobob Heat 2 (d)
05.01 Freeski Slopestyle kval åk 2 (d)
07.45 Alpin skidåkning Storslalom åk 2 (h)
08.05 Curling, Session 6 (d)
09.00 Längdskidåkning 4 x 10km Stafett (h)
11.00 Skidskytte 10km Stafett (d)
12.45 Skidskytte 12,5km Stafett (h)
13.00 Skridskor Short Track 500m Kvartsfinaler (h)
13.00 Aerials Kval 1 (d)
13.27 Skridskor Short Track 500m Semifinaler (h)
13.35 Skridskor Short Track 3000m Stafett – B-final (d)
13.44 Skridskor Short Track 3000m Stafett – A-final (d)
13.45 Aerials Kval 2 (d)
14.05 Curling, Session 7 (h)
14.09 Skridskor Short Track 500m – B-final (h)
14.14 Skridskor Short Track 500m – A-final (h)
15.00 Skridskor Lagstafett Kvartsfinaler (h)
15.56 Skridskor 500m (d)

Måndag 14 februari

03.05 Curling, Session 7 (d)
03.22 Konståkning Isdans – Fri dans (m)
03.30 Freeski Skopestyle final åk 1 (d)
03.30 Snowboard Big Air kval åk 1 (d)
03.30 Bob – Monobob Heat 3 (d)
03.57 Freeski Slopestyle final åk 2 (d)
04.15 Snowboard Big Air kval åk 2 (d)
04.24 Freeski Slopestyle final åk 3 (d)
05.00 Snowboard Big Air kval åk 3 (d)
05.00 Bob – Monobob Heat 4 (d)
06.10 Ishockey Semifinaler (d)
06.30 Freeski Slopestyle kval åk 1 (h)
07.30 Snowboard Big Air kval åk 1 (h)
07.32 Freeski Slopestyle kval åk 2 (h)
08.05 Curling Round Robin Session 8 (h)
08.15 Snowboard Big Air kval åk 2 (h)
09.00 Snowboard Big Air kval åk 3 (h)
12.10 Backhoppning Övningsrond inför tävling (h)
13.00 Backhoppning Lag Rond 1 (h)
13.00 Aerials Final 1 (d)
14.00 Aerials Final 2 (d)
14.05 Bob – Tvåmanna Heat 1 (h)
14.05 Curling, Session 8 (d)
14.06 Backhoppning Lag Finalrond (h)
15.10 Ishockey Semifinaler (d)
15.40 Bob – Tvåmanna Heat 2 (h)

Tisdag 15 februari

03.05 Curling, Session 9 (h)
03.30 Snowboard Big Air final åk 1 (d)
03.30 Freeski Slopestyle final åk 1 (h)
03.52 Snowboard Big Air final åk 2 (d)
03.57 Freeski Slopestyle final åk 2 (h)
04.15 Snowboard Big Air final åk 3 (d)
04.24 Freeski Slopestyle final åk 3 (h)
05.00 Störtlopp (d)
06.10 Ishockey kvalmatcher (h)
07.00 Snowboard Big Air final åk 1 (h)
07.22 Snowboard Big Air final åk 2 (h)
07.45 Snowboard Big Air final åk 3 (h)
08.05 Curling, Session 9 (d)
08.30 Skridskor Lagstafett semifinaler (d)
08.52 Skridskor Lagstafett semifinaler (h)
09.00 Nordisk Kombination Individuell jaktstart liten backe 10km – SJP övningsrond (m)
09.24 Skridskor Lagstafett Final D (d)
09.30 Skridskor Lagstafett Final C (d)
09.43 Skridskor Lagstafett Final D (h)
09.49 Skridskor Lagstafett Final C (h)
10.00 Nordisk Kombination Individuell jaktstart liten backe 10km – SJP tävlingsrond (m)
10.22 Skridskor Lagstafett Final B (d)
10.28 Skridskor Lagstafett Final A (d)
10.40 Ishockey kvalmatcher (h)
10.41 Skridskor Lagstafett Final B (h)
10.47 Skridskor Lagstafett Final A (h)
11.00 Skidskytte 4 x 7,5km Stafett (h)
12.08 Konståkning Singel – Kort program (d)
13.00 Nordisk Kombination Individuell jaktstart liten backe 10km – Längdskidåkning (m)
13.00 Aerials kval åk 1 (h)
13.45 Aerials kval åk 2 (h)
14.05 Bob – Tvåmanna Heat 3 (h)
14.05 Curling, Session 10 (h)
15.10 Ishockey kvalmatcher (h)
15.50 Bob – Tvåmanna Heat 4 (h)

Onsdag 16 februari

03.05 Curling, Session 10 (d)
04.15 Slalom åk 1 (h)
06.10 Ishockey Kvartsfinaler (h)
07.45 Slalom åk 2 (h)
08.00 Ishockey Kvartsfinaler (h)
08.05 Curling, Session 11 (h)
09.45 Skidskytte 4 x 6km Stafett (d)
10.40 Ishockey Kvartsfinaler (h)
11.00 Längdskidåkning Lagsprint klassisk – Semifinaler (d)
11.40 Längdskidåkning Lagsprint klassisk – Semifinaler (h)
13.00 Aerials Final 1 (h)
13.00 Längdskidåkning Lagsprint klassisk – Final (d)
13.30 Längdskidåkning Lagsprint klassisk – Final (h)
13.30 Ishockey Bronsmatch (d)
13.30 Skridskor Short Track 1500m – Kvartsfinaler (d)
14.00 Aerials Final 2 (h)
14.05 Curling, Session 11 (d)
14.15 Skridskor Short Track 1500m – Semifinaler (d)
14.32 Skridskor Short Track 5000m stafett – B-final (h)
14.44 Skridskor Short Track 5000m stafett – A-final (h)
15.11 Skridskor Short Track 1500m – B-final (d)
15.18 Skridskor Short Track 1500m – A-final (d)
15.30 Ishockey Kvartsfinaler (h)

Torsdag 17 februari

03.05 Curling, Session 12 (h)
03.30 Freeski Halfpipe kval åk 1 (d)
04.21 Freeski Halfpipe kval åk 2 (d)
04.30 Alpin Skidåkning – Alpin kombination Störtlopp (d)
05.30 Skicross Seedingåk (d)
06.10 Ishockey Guldmatch (d)
06.30 Freeski Halfpipe kval åk 1 (h)
07.21 Freeski Halfpipe kval åk 2 (h)
08.00 Alpin Skidåkning – Alpin kombination Slalom (d)
08.00 Skicross Åttondelsfinaler (d)
08.05 Curling, Session 12 (d)
08.35 Skicross Kvartsfinaler (d)
08.54 Skicross Semifinaler (d)
09.00 Nordisk Kombination, Lag jaktstart liten backe 4 x 5km – SJP testrond (m)
09.10 Skicross Liten final (d)
09.10 Skicross Stor final (d) (direkt efter lilla finalen)
10.00 Nordisk Kombination, Lag jaktstart liten backe 4 x 5km – SJP tävlingsrond (m)
10.30 Skridskor 1000m (d)
12.08 Konståkning Singel – Fritt program (d)
13.00 Nordisk Kombination, Lag jaktstart liten backe 4 x 5km – Längdskidåkning (m)
14.05 Curling Semifinal (h)

Fredag 18 februari

03.30 Freeski Halfpipe finalåk 1 (d)
03.57 Freeski Halfpipe finalåk 2 (d)
04.24 Freeski Halfpipe finalåk 3 (d)
05.45 Skicross Seedingåk (h)
06.10 Ishockey Semifinaler (h)
08.05 Curling Bronsmatch (h)
08.45 Skicross Åttondelsfinaler (h)
09.20 Skicross Kvartsfinaler (h)
09.39 Skicross Semifinaler (h)
09.55 Skicross Liten final (h)
09.55 Skicross Stor final (h) (direkt efter lilla finalen)
10.30 Skridskor 1000m (h)
11.00 Skidskytte 15km Masstart (h)
12.38 Konståkning Par – Kort program (mix)
14.00 Bob Tvåmanna Heat 1 (d)
14.05 Curling Semifinal (d)
15.10 Ishockey Semifinaler (h)
15.30 Bob Tvåmanna Heat 2 (d)

Lördag 19 februari

03.30 Bob Fyrmanna Heat 1 (h)
03.30 Freeski Halfpipe final åk 1 (h)
03.57 Freeski Halfpipe final åk 2 (h)
04.24 Freeski Halfpipe final åk 3 (h)
05.00 Alpin Skidåkning – Mixat lag parallellslalom 1/8-final (m)
05.05 Bob Fyrmanna Heat 2 (h)
05.47 Alpin Skidåkning – Mixat lag parallellslalom 1/4-final (m)
06.14 Alpin Skidåkning – Mixat lag parallellslalom 1/2-final (m)
06.37 Alpin Skidåkning – Mixat lag parallellslalom Liten final (m)
06.46 Alpin Skidåkning – Mixat lag parallellslalom Stor final (m)
08.00 Längdskidåkning 50km Masstart fristil (h)
08.05 Curling Guldmatch (h)
09.00 Skridskor Masstart Semifinaler (h)
09.45 Skridskor Masstart Semifinaler (d)
10.30 Skridskor Masstart Final (h)
11.00 Skidskytte 12,5km Masstart (d)
11.00 Skridskor Masstart Final (d)
13.08 Konståkning Par – Fritt program (m)
14.00 Bob Tvåmanna Heat 3 (d)
14.05 Curling Bronsmatch (d)
15.10 Ishockey Bronsmatch (h)
15.30 Bob Tvåmanna Heat 4 (d)

Söndag 20 februari

03.05 Curling Guldmatch (d)
03.30 Bob Fyrmanna Heat 3 (h)
05.20 Bob Fyrmanna Heat 4 (h)
06.00 Konståkning Uppvisning Gala
06.10 ishockey Guldmatch (h)
08.30 Längdskidåkning 30km Masstart Fristil (d)

Avslutningsceremoni på Nationalarenan i Peking


När går vinter OS 2022?

Vinter-OS kommer att invigas i Beijing fredagen den 4:e februari i nationalarenan Fågelboet. Curlingtävlingarna tjuvstartar dock redan på onsdag och torsdag. Totalt ska idrottarna under sexton dagar i februari 2022 kämpa 109 OS-medaljer i 15 olika vintersporter (och ännu fler grenar 109 stycken, varav 7 nya). Vinter-OS håller på till och med den 20 februari.

Var i Kina hålls vinter-os?

Tävlingar kommer att äga rum i tre olika olympiska zoner i Kina: Beijing, Yanqing och Zhangijakou.

  • I Peking (Beijing) hålls tävlingarna i skridskor och hockey.
  • Yanqing ligger sju och en halv mil nordväst om Beijing i bergig miljö och här ska tävlingar i alpin skidåkning, bob, rodel & skeleton gå av stapeln.
  • I området kring Zhangjiakou som ligger 18 mil nordväst om Beijing kommer tävlingarna i puckel, freeski , snowboard, längdskidåkning, backhoppning och skidskytte att hållas. Inför OS har man byggt en ny järnväg mellan huvudstaden och området. I Genting Snow Park kommer

Heter det Peking eller Beijing?

Heter det Peking eller Beijing? På svenska heter det Peking, precis som vi säger Köpehamn och inte København. På kinesiska heter det Beijing, uttalet är ”Bejdjing”.

Vad är det för tidsskillnad mellan Peking och Sverige?

Tidsskillnaden mellan Sverige och Beijing och samtliga OS-arenor är + 6 timmar.
Tidsskillnaden mellan Peking och Sverige på sex timmar (Kina ligger före) gör att du som vill se tävlingarna live får ställa väckarklockan på 03.00 på natten och sedan förbereda dig på liveunderhållning från världens bästa vintersportare under hela natten, morgonen, lunch och fram till ungefär 16.00 på eftermiddagen.

Vilken TV-kanal har rättigheterna till vinter-OS 2022?

Discovery Network har köpt rättigheterna att sända vinter-OS i Peking 2022. I Discovery Network ingår Kanal 5, Kanal 9, EuroSport 1, EuroSport 2 och playtjänsten EuroSport Player.

På vilka olika kanaler kan man se vinter-OS?

Kanal 5 kommer att vara den viktigaste tv-kanalen för oss svenskar som vill kika på OS i Kina. Här kommer man att se olympiska vinterspelen dygnet runt, både live och före och efter tävlingarna kommer det att vara studiotid med expertkommentarer, uppsnack och eftersnack, samt sammanfattningar på eftermiddagarna när dagens OS-tävlingar är slut (vanligen runt 15-16.00 svensk tid).

Kanal 9 ska komplettera huvudkanelen då spännande tävlingar krockar med varandra.

Eurosport 1 kommer enbart att visa alla hockeymatcher från OS i Peking.

Eurosport 2 
kommer att följa spelen i Peking ur ett internationellt perspektiv.

Eurosport Play 
är Discoverys play-kanal där du kan streama tävlingar live, samt även kika på utvalda tävlingar från vinter-OS i efterhand.

Vilka sporter är med i vinter-OS?

  • Alpin skidåkning
  • Backhoppning
  • Bob
  • Curling
  • Freestyle
  • Hastighetsåkning på skridskor
  • Ishockey
  • Konståkning
  • Längdskidåkning
  • Nordisk kombination
  • Rodel
  • Short track (Skridskor)
  • Skeleton
  • Skidskytte
  • Snowboard

Vilka grenar är nya för vinter-OS 2022?

Internationella Olympiska Kommittén (IOK) beslutade sommaren 2018 att addera sju ny grenar till vinter-OS i Kina: Big Air för dam och herr, monobob för damer, mix-lagtävlingar i aerials (freestyle),  snowboardcross, short track skridskor och slutligen backhoppning. Antalet grenar i vinter-OS 2022 blir därmed 109 stycken, fördelat på 15 sporter. Inga helt nya sporter tas med.

Vad har man hittat på för maskotar till OS i Peking?

Vinter-OS har jättepandan Bing Dwen Dwen som maskot, medan Paralympics har lanterna barnet Shuey Rhon Rhon. Jättepandan har fått sitt namn av några olika skäl; Bing betyder is och ska symbolisera renhet och styrka medan Dwen Dwen betyder robust och livlig på mandarin. Jättepandan har ett skal av is och ett hjärta i sin vänstra handflata, samt en färglagd halo-liknande multikulört ring runt ögonen. Jättepandan är för övrigt Kinas nationaldjur. Att maskoten blev just Bing Dwen Dwen kom till efter en urvalsprocess med nära sextusen förslag från 35 olika länder. Cao Xue, som är professor vid Guangzhou Academy of Fine Arts (GAFA), tillsammans med sitt team var de som tog fram maskoten Bing Dwen Dwen som vann urvalet.

Text: Petter Elfsberg
Ta del av skidtester, resereportage, tävlingar och nyheter via vårt nyhetsbrev.

Nyhetsbrevet kan du när som helst avsluta.