Tävla och vinn boende i Åre under Red Bull Unrailistic och Åre Sessions
Tävla och vinn boende i Åre under Red Bull Unrailsistic och Åre Sessions.
Nu har du chansen att vinna boende i centrala Åre under Red Bull Unrailistic 30 april till 3 maj. Boendet har två sovrum, ett rum med dubbelsäng och ett med våningssäng. Perfekt för dig som vill ta med ett gäng till Åre under Red Bull Unrailistic och Åre Sessions. Förutom själva boendet får vinnaren VIP-tickets till Red Bull Unrailistic (vinnare + upp till 3 vänner/familjemedlemmar).
Tävla här:
En vinnare är dragen! Vi säger grattis till Cléo Damon.
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre
Red Bull Unrailistic återvänder till Åres nationalarena den 30 april och 1 maj och tar med sig världens bästa freeskiåkare till en tävling byggd kring ett kärnelement: rails. Till skillnad från traditionella slopestyle-evenemang är Red Bull Unrailistic nästan helt rail-fokuserad – en teknisk och kreativ lekplats. I centrum för allt står Jesper Tjäder. Som den kreativa kraften bakom evenemanget designar han just nu sin drömbana och förvandlar handritade idéer till verkliga, åkbara funktioner. Hans ambition: att leverera något som överträffar förväntningarna.
– För mig är kreativitet det som driver freeskiing framåt, säger Tjäder.
– Red Bull Unrailistic handlar om att bygga det vi alltid har föreställt oss – och se vad som händer när de bästa åkarna förverkligar det.
Red Bull Unrailistic pågår under två dagar, med början i en Best Trick-session den 30 april kl. 18:00, följt av Slopestyle-tävlingen den 1 maj kl. 18:00, som streamas live för en global digital publik. När Red Bull Unrailistic senast arrangerades 2024 fyllde 8 000 åskådare nationalarenan och
evenemanget nådde miljontals tittare på digitala plattformar globalt. I år återvänder evenemanget med global sändning på Red Bull TV och svensk bevakning via Sportbladet den 1 maj.
Missa heller inte Red Bull Homerun som återvänder till Åre den 5 april och firar samtidigt sitt 15-årsjubileum. Det populära evenemanget har blivit en självklar del av många svenskars påskfirande och lockar varje år tusentals deltagare och åskådare till Åreskutan. Tävlingsformatet är enkelt: 500 deltagare startar samtidigt från toppen av Åreskutan – ofta utklädda i kreativa och färgstarka outfits – och tar sig sedan ner mot målet så snabbt som möjligt på skidor eller snowboard.
Sponsrade inlägg är en del av Freerides annonserbjudande. Inläggen är framtagna tillsammans med kommersiella samarbetspartners. Om du har frågor kring sponsrade inlägg, vänligen kontakta martin@freeride.se






